Ekspresjoniści w galerii NEONNa znakomity, choć mało reklamowany i właściwie niemal tajny pokaz malarstwa kilku wrocławskich artystów-ekspresjonistów trafiłam przypadkiem. Wystawa w galerii Neon we Wrocławiu, mieszczącej się na wrocławskiej ASP, nie ma na szklanych drzwiach żadnego plakatu informacyjnego, ani tytułu ani podanego czasu trwania. Dopiero w internecie udało mi się wyszukać więcej informacji. Szare wnętrze wypełnia malarstwo w większości bajecznie kolorowe, szalone i psychodelicznie hipisowskie. Są tu bowiem głównie, choć nie tylko, prace przedstawicieli grupy Luxus (Paweł Jarodzki, Bożena Grzyb-Jarodzka, Krzysztof Skarbek, Zdzisław Nitka, Jolanta Nikt).


W senny szary dzień w szarych betonowych ścianach pojawił się tropikalny szał kolorów, kształtów, ornamentów, między którymi ludzie i zwierzęta, pejzaże i martwe natury przyciągają widza i kuszą do zatopienia się w gorącym klimatycznym malarstwie.


Zobaczyć tu jednak można także cytrynowo-czarne dwie siostry namalowane przez Krzysztofa Wałaszka w konwencji sztuki dawnej (przypominają późnorenesansowe portrety).
Są też wielkoformatowe wyrafinowane lazurowe "Bluemetrie" Urszuli Wilk oraz szaro-niebieskie "Dreamcity" Eugeniusza Minciela (prace tych artystów można było oglądać w styczniu 2018 roku na wystawie "Malując" w klasztornej przestrzeni Muzeum Architektury, dzięki czemu robiły zupełnie odmienne wrażenie od tego neonowego wtopienia w otoczenie kolorowych obrazów Bożeny Grzyb - Jarodzkiej czy ornamentalnych wariacji na obrazach Pawła Jarodzkiego, a nawet romantyczno-zmysłowych scenek Krzysztofa Skarbka ("Wieczorem jemy lody pistacjowe") czy wystylizowanych na lata 30. XX w. obrazów Zdzisława Nitki (nic dziwnego, że w pobliskim Muzeum Narodowym na wystawie "Otto Mueller. Malarz. Mentor.Mag" wiszą także 3 obrazy tego malarza, który uważa się za spadkobiercę przedwojennego ekspresjonizmu).
Ta wystawa nosi tytuł "Ekspresja"  i zawiera sporo takiego właśnie emocjonalnego, gorącego malarstwa, które można oglądać do 2 maja. Szkoda, że tak krótko.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz