Picasso w warszawskim muzeum


Pokazy prac Pabla Picassa należą w Polsce do rzadkości. Nie wszyscy wiedzą, że zbiór prac sygnowanych przez hiszpańskiego artystę posiada warszawskie Muzeum Narodowe. W nowym cyklu Skarby MNW pokazywane będą dotąd niedostępne dla publiczności eksponaty. Trzydzieści dzieł Picassa, w tym 10 unikalnych występujących tylko w pojedynczych egzemplarzach ceramicznych talerzy z wizerunkami twarzy i martwymi naturami, które zostały wykonane we wczesnym okresie twórczości Picassa można obecnie oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie na krótkim dwutygodniowym pokazie (ekspozycja kończy się 3 marca).Prócz nich na ekspozycji znalazło się wiele grafik, przede wszystkim litografie, w tym z najdłuższej realizowanego cyklu "Kobieta w fotelu" (1948-1949) przedstawiającego towarzyszkę życia Picassa Francoise Gilot. Artysta sportretował Francoise m.in. w przywiezionym z Zakopanego kożuchu. Wśród prezentowanych na wystawie litografii warto zwrócić uwagę na martwą naturę z dzbanem i owocami. Na wystawie są również dwie barwne litografie z 1962 roku, na których Picasso uwiecznił pierwszą żonę Jacqueline Roque oraz "Le Dejaneur sur l'herbe a'apres Manet". To dary kolekcjonera i przyjaciela artysty Henri Kahnweilera. Wśród prezentowanych eksponatów warto obejrzeć również portret młodej Polki - jedyny rysunek Picassa, jaki znajduje się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego.
Kiedy w 1948 roku Picasso odwiedził Polskę zaproszony na Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju organizowany we Wrocławiu,  zwiedził także inne miasta, w tym również stolicę Polski.
Warszawskie MN posiada obecnie największy zbiór prac Picassa w Polsce. Są to: 46 grafik, 20 talerzy z ceramiki, rysunek oraz apaszkę. Niestety nie zachował się rysunek węglem wykonany przez Picassa w jednym z mieszkań na warszawskim Kole (syrenka z młotkiem zamiast miecza w dłoni) - został zamalowany.
Ekspozycji w warszawskim muzeum towarzyszą pokazy fragmentów filmu Saury z tańcem flamenco.

Wystawa czynna do  3 marca.

Foto: mat.pras MNW

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz