Co nowego w BWA Wrocław. Zapowiedzi wystaw na rok 2019Foto:mat.pras.BWA


Galeria Awangarda we Wrocławiu zostanie zamknięta na początku lutego w celach dokonania niezbędnego remontu, a docelowo – w ciągu kilku lat – przebudowy Pałacu Hatzfeldów. Z tego powodu instytucja otrzymała dodatkową, tymczasową przestrzeń wystawienniczą na antresoli dworca PKP. W jej ramach jeszcze w lutym 2019 pokazane zostaną prace zaprzyjaźnionych z BWA Wrocław  twórców, takich jak m.in.: Grupa Luxus, Krzysztof Gil, Honorata Martin, Julian Jakub Ziółkowski, Olaf Brzeski, Ada Zielińska czy Mariusz Waras. W roku 2019 Konkurs Gepperta dla młodych malarzy obchodzić będzie swoje trzydzieste urodziny, zatem zorganizowane zostanie specjalne, otwarte dla publiczności, sympozjum kwalifikacyjne. Pod koniec maja poznamy propozycje do wystawy konkursowej i będziemy świadkami prac nad listą jej uczestników. W nowej przestrzeni zobaczymy również ekspozycję, która w zintegrowanym ujęciu zaprezentuje taniec i dźwięk, a także projekt Cała Polska, który powstaje na przecięciu badań i kwerendy zrealizowanej przez zespół kuratorski BWA Wrocław jako połączenie dokumentalnego filmu drogi i pozyskanych w trakcie kwerendy artefaktów.

W galerii Studio już na wiosnę będzie można zobaczyć projekt NOBODY CLUB duetu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska, Sławek Zbiok Czajkowski). Planowane są również wystawy w ramach 19. MFF Nowe Horyzonty oraz 10. American Film Festival. Powróci Studio Mistrzów, w ramach którego artyści, których śmiało zaliczyć można do klasyków współczesności, spotykają z zainteresowanymi twórcami młodego pokolenia. W pierwszej edycji w 2012 roku miała miejsce współpraca ze Zbigniewem Liberą, tegoroczny „mistrz” wkrótce zostanie ogłoszony. Studio stanie się miejscem ich pracy, zaś w 2020 roku powstanie wystawa, którą zobaczyć będzie można w galerii w przestrzeni na dworcu.

W lutym 2019 roku w galerii SIC! będzie można zobaczyć efekty rezydencji amerykańskiego twórcy Bena Wrighta, który jesienią 2018 roku gościł w BWA Wrocław. Później zaprezentowany zostanie projekt artystek z Berlina: Marie Jeschke i Anja Langer oraz wystawa indywidualna Moniki Patuszyńskiej, która opowie o rodzinnych archiwach i biografiach. Rok 2019 zakończy się wystawą młodych artystów kształcących się w pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej na wrocławskim ASP.

W tym roku sercem galerii Dizajn będzie Żyjnia – specjalna instalacja zaprojektowana przez Buck.Studio, która ma zadziałać niczym salon miejski. W ramach tej przestrzeni zaplanowane są wystawy poświęcone przemysłowi muzycznemu, polskiemu biznesowi i jego reakcji na potrzeby klimatyczne, a także pojawi się temat współczesnego piechurstwaKomentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz