Nowa aranżacja wystawy "Wyspiański"


Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło poszerzyć wystawę Wyspiański o nowe, nigdy dotąd nie prezentowane zbiory. Będą one związane z zamiłowaniem autora "Wesela" do książek. Prace nad nową częścią ekspozycji rozpoczną się 29 października 2018 i potrwają do 15 stycznia 2019 roku. Wtedy to zobaczymy imponującą aranżację "Wyspiański. Nieznany". W okresie planowanych zmian wystawa w Gmachu Głównym będzie nadal otwarta dla zwiedzających. Kilka obiektów zostanie jednak tymczasowo zdjętych lub zmieni miejsce na ekspozycji.
Kiedy w listopadzie 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę Wyspiański – w 110.rocznicę śmierci największego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku – założeniem ekspozycji było ukazanie uniwersalnego charakteru jego twórczości oraz nakreślenie w miarę pełnego obrazu Wyspiańskiego. Kontynuacją i rozwinięciem tej myśli będzie nowy pokaz w sali zatytułowanej „Ars-Apollo”, poświęcony sztuce użytkowej Wyspiańskiego, tym razem nie meblom, tkaninom oraz projektom wykonawczym do tychże, a książce artystycznej.
Nowa ekspozycja ta od 15 stycznia do 28 kwietnia 2019 roku będzie tworzyć spójną całość z wystawą Wyspiański.W związku z pracami nad nowym pokazem większość projektów i realizacji Stanisława Wyspiańskiego z zakresu sztuki użytkowej, prezentowanych dotychczas w sali „Ars-Apollo” zostanie przeniesiona do części „Nie Paryż,tylko Kraków”.Znajdą się tam m.in tron i dwa siedziska z wystawy Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.
W związku z niedogodnościami, które pojawią się podczas zwiedzania ekspozycji "Wyspiański" w czasie wprowadzania tych zmian, MNK przygotowało dla swoich widzów rabaty w wysokości 20 proc. na książkę„Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie...”Łukasza Gawła oraz na katalog towarzyszący wystawie. Dodatkową atrakcją –za okazaniem biletu wstępu na ekspozycję "Wyspiański"–będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy "Kraków.1900" w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Oddział MNK. Oferta ta dotyczy biletów normalnych i ulgowych.

Foto:MNK

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz