Lipcowe darmówki, czyli kiedy obejrzymy za darmo wystawy we Wrocławiu
We Wrocławiu w sezonie wakacyjnym mnóstwo się dzieje, jednak aby nie wydając zbyt wiele zwiedzić interesujące muzea i galerie warto wiedzieć, kiedy ekspozycje oglądać można  za darmo.
Aby obejrzeć gratis zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego najlepiej wybrać się w sobotę (tak jest w przypadku stałych zbiorów MN, w tym również  Muzeum Etnograficznego, czynnego od 10.00 do 16.00). We wtorek wstęp jest wolny do Pawilonu Czterech Kopuł na wystawę stałą  (od 10.00 do 17.00). W środę za darmo zwiedzimy czynne w godzinach 10.00-16.00 Muzeum Architektury - zarówno stałą kolekcję jak i czasową, np. trwającą właśnie ekspozycję prac Leona Tarasewicza albo wystawę poświęconą architekturze Kowna; a także zbliżającą się wystawę "Widmo Brockenu" o tematyce górskiej, która otwarta zostanie 13 lipca w galerii Awangarda BWA Wrocław, czynnej w środy od 12.00 do 20.00. W czwartek wstęp jest wolny na wszystkie wystawy w czynnym w godzinach 12.00-20.00 Muzeum Współczesnym Wrocław (można się tam wybrać, np. na trwające właśnie ekspozycje "Nietota" czy "Szczurołap").
Ponadto w niedzielę bilet do Muzeum Pana Tadeusza mieszczącego się na wrocławskim Rynku w Kamienicy Pod Złotym Słońcem kosztuje tylko 1 zł. Wstęp na wystawy czasowe organizowane w salach tzw. Auli i Pod Kopułami Ossolineum mieszczącego się przy ul. Szewskiej jest wolny (czynne od 10.00 do 18.00 - warto obejrzeć zwłaszcza piękny dziedziniec i  pobliski ogród ossoliński).
Wstęp wolny jest także do Galerii Miejskiej mieszczącej się przy ul. Kiełbaśniczej (czynnej codziennie od 10.00 do 16.00, z wyjątkiem niedzieli, gdy galeria jest zamknięta - trwa tam do sierpnia ekspozycja "Toksyczny lizak" Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej), a także do galerii BWA SiC, przy ul. Kościuszki (czynna od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00, a w soboty od 11.00 do 15.00;  z wyjątkiem niedzieli - można się tam wybrać na wystawę ceramiki, obecnie trwa tam pokaz prac Marzeny Krzemińskiej-Baluch). Darmowe oglądanie czeka nas także w galeriach na Jatkach, w Domku Miedziorytnika (kamienica Jaś - otwarta od wtorku do czwartku w godzinach 13.00 do 17.00, w sobotę od 14.00 do 18.00, a w piątek, niedzielę i poniedziałek zamknięte), w Galerii Pod Plafonem, mieszczącej się przy Rynku 58 (czynne w godzinach pracy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, obecnie można tam zwiedzić wystawę tkanin Ewy Marii-Poradowskiej-Werszler). Za darmo obejrzeć można również wystawy w galerii Neon  na ASP, przy ul. Traugutta (czynne od 11.00 do 17.00). Ponadto warto zaglądać na strony muzeów, które od czasu do czasu zapraszają na darmowe wykłady, oprowadzania albo wstęp gratis na wystawy.
W najbliższy weekend 14 i 15 lipca wrocławskie Muzeum  Narodowe uroczyście obchodzić będzie 70-lecie powstania, otwarta zostanie nowa galeria na poddaszu "Cudo-Twórcy". Z tej okazji wszyscy urodzeni w 1948 r. mogą zwiedzać wszystkie wystawy gratis; dla pozostałych  bilety na wystawy czasowe (obecnie trwa tam np.ekspozycja sztuki Wicekrólestwa Peru) kosztować będą tylko 3 zł, a aby zobaczyć kolekcję stałą MN można będzie wejść za darmo.
W sobotę 14 lipca  Muzeum Narodowe czynne będzie w godzinach 10.30-21.00, a Muzeum Etnograficzne 10.00-18.00, zaś Pawilon Czterech Kopuł od 10.00 do 20.00.
To tylko niektóre propozycje darmowego lub złotówkowego zwiedzania wystaw we Wrocławiu. Warto zaglądać na strony muzeów lub  galerii i sprawdzać jakie imprezy są tam organizowane i kiedy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz