Lipcowe darmówki, czyli jakie wystawy obejrzymy za darmo w Krakowie


W sezonie wakacyjnym nie zawsze jest piękna słoneczna pogoda, a urlop nie trwa wiecznie, więc wiele osób ogranicza się do krótkich weekendowych wyjazdów i w przerwach między plażowaniem, chodzeniem po górach albo zwiedzaniem zabytków (lub galerii handlowych) chciałoby zwiedzić "co nieco" nie wydając na ten cel mnóstwa pieniędzy. Co zatem można zwiedzić za darmo albo za 1 zł? Kiedy można skorzystać z darmowego oprowadzania albo samemu wybrać się na wystawę za 0 zł? W tym wakacyjnym odcinku poświęconemu galeryjnym i muzealnym darmówkom będę zachęcać do zaglądania tam gdzie ze sztuką można zapoznać się nie mając wielkich funduszy. Zaczynając od klasycznego turystycznego miejsca, czyli od Krakowa, warto wybrać się do oddziałów Muzeum Narodowego, w których na wystawy stałe co niedziela jest wstęp darmowy. Obecnie można w ten sposób zwiedzić stałe kolekcje w dwóch muzeach biograficznych: Muzeum Józefa Mehoffera z przepięknym ogrodem mieszczącym się przy ul. Krupniczej 26 (czynne 10.00-16.00) oraz Dom Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41, czynny w godzinach od 10.00 do 16.00. Zwiedzanie za darmo to także niedzielny przywilej zaglądających do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, które znajdują się na krakowskim Rynku (czynne są od godziny 10.00 do 16.00) oraz Kamienicy Szołayskich (czynnej od 10.00 do 16.00) z interesującą wystawą poświęconą naszej noblistce Wisławie Szymborskiej oraz Gmachu Głównego Muzeum Narodowego mieszczącego się przy Alei 3 Maja 1 (czynne w godzinach 10.00-16.00), w którym wystawy stałe zwiedzać można za darmo, ale już za obejrzenie ekspozycji czasowych, jak np. hitowego "Wyspiańskiego" trzeba zapłacić. W niedzielę w Krakowie warto wybrać się na ul. Kanoniczą 17 do Pałacu Erazma Ciołka (czynne od 10.00 do 16.00), gdzie można zobaczyć kolekcję rzeźby od średniowiecza do baroku w tym słynną Piękną Madonnę z Krużlowej obraz bogate zbiory sztuki cerkiewnej, a także do Ośrodka Kultury Europejskiej Europeum gromadzącego zbiory dawnej sztuki europejskiej (czynne 10.00-16.00), mieszczącego się przy placu Sikorskiego 6. Za darmo można w niedzielę zwiedzić również Muzeum Archeologiczne przy ul. Senackiej 3 (czynne od 11.00 do 16.00), przy czym warto zwrócić na urokliwy muzealny ogród!, ale i na ekspozycje "Bogowie starożytnego Egiptu" oraz  "Peruwiańskie zbiory  Władysława Klugera". Wędrując po Krakowie można za darmo w niedzielne lipcowe popołudnie wybrać się na Kazimierz, gdzie na  placu Wolnica 1 znajduje się gmach Muzeum Etnograficznego (czynne 10.00-19.00).
W niedzielę warto zajrzeć także do galerii, np. galerii Floriańska 22 (czynna od 11.00 do 17.00), gdzie obecnie trwa wystawa zbiorowa grupy Kierunek.
Jednak na darmowe wstępy na krakowskie wystawy można również  załapać się w tygodniu. We wtorki za darmo zwiedzimy muzeum sztuki współczesnej MOCAK mieszczący się przy ul. Lipowej 4 (czynny od 11.00 do 19.00) - darmowy wstęp obejmuje nie tylko stałą kolekcję, ale i wszystkie wystawy czasowe (np. "Ojczyzna w sztuce"); jak również mieszczący się przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (czynny od 11.00 do 19.00), w której obejrzymy zarówno stałą ekspozycję poświęconą twórczości Tadeusza Kantora, jak i wystawy czasowe (obecnie jest to "Cricot idzie!"). We wtorek za darmo obejrzymy także mieszczące się przy ul. Marii Konopnickiej 26 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (czynne od 10.00 do 18.00).
Natomiast w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury (czynne 11.00 do 19.00) na Rynku 25 we wtorki i w środy obowiązują złotówkowe godziny (od 11.00 do 12.00 wystawy można zwiedzać za 1 zł). Można tam obecnie obejrzeć wystawę poświęconą Stambułowi oraz ekspozycję prac amerykańskiej artystki Deborah Cornell "Zaćmienie i potop".
To tylko niektóre propozycje na wakacyjny darmowy artystyczny spacer - w każdym z wymienionych muzeów lub galerii znajdziecie z pewnością interesujące ekspozycje.

Foto: mat.pras.MNK

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz