Wakacyjne archipelagi w Zderzaku

Wakacyjnie zrobiło się w krakowskiej Galerii Zderzak, gdzie otwarta została wystawa "Archipelagi", prezentująca wyciągnięte z magazynów perełki - niewielkie obrazy na papierze wykonane głównie technikami rysunkowymi przez tak znaczące osobowości twórcze jak Jan Młodożeniec, Zbigniew Makowski, Tadeusz Ciecierski, Ryszard Grzyb i jedyna kobieta w tym gronie Basia Bańda z Zielonej Góry.
Galeria przy Floriańskiej wymyśliła ten niebanalny sposób na rozruszanie rozleniwionych upałem widzów, wieszając prace powyższych artystów w specyficzny sposób. Dzieła każdego z twórców ułożone są bowiem w kształt archipelagu, a jak wiadomo archipelag to grupa wysp ułożonych względem siebie w najróżniejszy sposób.
I tak  zatem  mamy pięcioro artystów i pięć archipelagów. Archipelagi: na Oceanie Atlantyckim (najchętniej zwiedzany przez  turystów udających się na Antyle, Bahamy, Baleary, Cyklady i Wyspy Kanaryjskie), na Oceanie Indyjskim (królują tu Malediwy i Seszele), na Oceanie Spokojnym (Fidżi, Filipiny i Nowa Zelandia), na Oceanie Południowym (Szetlandy i Orkady) oraz najmniej uczęszczane na Oceanie Arktycznym (Archipelag Arktyczny i  Wyspy Nowosyberyjskie).
Zwiedzając wystawę można również zabawić się w  podróżnika odgadującego jaki kształt tworzą obrazy na ścianie galerii. Wiadomo, że łatwiej będą mieli ci którzy pasjonują się geografią albo zjeździli pół świata podziwiając wspaniałe krajobrazy.
Galeria Zderzak urządziła  konkurs na to kto pierwszy odgadnie, jaki archipelag przedstawia zestaw prac danego twórcy. Ten kto zrobi to jako pierwszy dostanie nagrodę. Ja nie będę podpowiadać, choć coś tam już podejrzałam i się domyśliłam będąc na wystawie jeszcze przed oficjalnym otwarciem, ale  nie chcę nikomu psuć zabawy.
Dla nie zainteresowanych wakacyjnymi zgadywankami wystawa będzie nie mniej interesująca, bo zobaczyć dzieła prezentowanych w galerii artystów to jak zwiedzić świat malarstwa takich znakomitości jak  Zbigniew Makowski, którego "Księgi artystyczne"  w ubiegłym roku prezentowało wrocławskie Muzeum Narodowe, siedmiokrotnie już pokazujący swoje dzieła na wystawach indywidualnych w Zderzaku Ryszard Grzyb (to jego dziełem są kolorowe pieski, które witają widza "ubrane" w paski i kwadraciki) , Tomasz Ciecierski i jego rysunkowe żartobliwe pejzażyki, wybitny plakacista Jan Młodożeniec czy Basia Bańda, najmłodsza z tego grona.
Urodzona w 1980 r. w Zielonej Górze artystka pokazuje swoje poetyckie  akwarelki przywodzące na myśl  hiszpańskiego malarza Joana Miro. Nawiasem mówiąc prace tej młodej malarki można obejrzeć do 30 września  nie tylko w krakowskiej galerii, ale także właśnie w Hiszpanii, na wystawie powojennego malarstwa polskiego w Maladze, gdzie pokazywanych jest obecnie 70 prac polskich malarzy (m.in. Dobkowski, Fangor, Lebenstein)  ze zbiorów prywatnych  znanego polskiego kolekcjonera Krzysztofa Musiała.
Wystawa w Galerii Zderzak warta jest odwiedzenia, nie tylko ze względu na niezwykłą aranżację, ale przede wszystkim z uwagi  na rzadko pokazywane prace znakomitych polskich artystów. Odkryciem była dla mnie Basia Bańda, bo Zbigniew Makowski zawsze przyciąga mnie swoimi tajemniczymi obrazami pełnymi symboli, nadrealistycznych głębi i niezwykłych skojarzeń. Wszystkim odwiedzającym Kraków polecam te "Archipelagi" pełne sztuki.
Ekspozycja czynna do 30 września 2016 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz