Warto zobaczyć, odcinek 36, przedlockdownowy


Co warto zobaczyć w muzeach i galeriach w Polsce? Oczywiście w obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdy wyłączone są z możliwości zwiedzania aż cztery województwa? Przede wszystkim warto wybrać się do Krakowa, na nową wystawę poświęconą twórczości Aleksandra Kotsisa, dziewiętnastowiecznego malarza, twórcy znakomitych portretów, cudownie sielskich wiejskich scenek, góralskich obrazków i intrygujących uroczystości weselnych.

 

Kotsis jest też wnikliwym kronikarzem galicyjskiej biedy, malarzem uwieczniającym ubogie  wiejskie zagrody, a także mieszkańców wsi, Żydów i Romów. Wystawa "Odcienie realizmu. Aleksander Kotsis" czynna jest w kamienicy Szołayskich w Krakowie do 11 lipca.

Aby obejrzeć drugą z polecanych przeze mnie ekspozycji zachęcam do wybrania się do galerii Artemis, gdzie swoje obrazy prezentuje krakowska malarka Joanna Karpowicz. Wystawa "Papiery wartościowe" to nostalgiczna podróż przez świat, a namalowane sceny pod względem atmosfery wyglądają jak z malarstwa Edwarda Hoppera. Joanna Karpowicz tworzy świat, w którym samotnie wędruje przez rzeczywistość Anubis, postać na poły literacka, na poły mitologiczna. Figurki Anubisa wykonane przez krakowskiego twórcę zafascynowanego malarstwem Joanny Karpowicz (Kamila Feliksa Sztarbałę) można podziwiać i kupować na wystawie. 

Trzecia ekspozycja, która warta jest obejrzenia to "Rozważania w błękicie" lubelskiej artystki Urszuli Ślusarczyk, w mia Art Gallery we Wrocławiu, pokazującej swoje łagodne, abstrakcyjne obrazy, które w naszych czasach odbieram jako wyjątkowo uspokajające i subtelne. To ekspozycja, która zanurza nas w innym świecie, odstresowuje i koi wszystkie smutki. 

Czwarta ekspozycja, którą warto zwiedzić to nowa prezentacja w  Sztuce na Miejscu we Wrocławiu, czyli litografie Anny Trojanowskiej. To nowe miejsce na mapie  wrocławskiej sztuki doskonale nadaje się do kontemplacji tych wyrafinowanych grafik, wykonanych ze szczególną dbałością o detal. Wystawa czynna jest do czerwca.

Na ostatnią z wystaw warto wybrać się do Chorzowa, gdzie w Miejskiej Galerii Sztuki MM ceramiczne naczynia pokazuje wrocławska artystka Jagoda Nowak- Bieganowska. Wystawa "Podano do stołu" to prezentacja ceramicznych surrealistycznych talerzy m.in. z motywem wtopionych w ich powierzchnię odcisków rąk. Młoda artystka (ur. 1992), absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Projektowanie Szkła, miała w ubiegłym roku swoją indywidualną wystawę w Browarze Mieszczańskim w ramach festiwalu Podwodny Wrocław. W chorzowskiej galerii pokazuje swoje prace ze szkła, odnosząc się w nich to takich kwestii jak zakupoholizm, którego konsekwencją jest marnowanie żywności czy nierówny dostęp do jedzenia. Warto zwrócić uwagę na zastawę pt. EMPTY BOWLS. Powstała jako efekt inspiracji  międzynarodowym  projektem  dotyczącym walki z głodem. 

Od 20 marca do 18 kwietnia wystawy w muzeach i galeriach w Polsce będą zamknięte, warto zatem w te ostatnie dni zajrzeć na ekspozycje, które przez kilka najbliższych  tygodni będzie można podglądać wyłącznie online. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito