Planowane wystawy w warszawskim Muzeum Narodowym w 2019 roku


Foto:Adam Gut

Warszawskie Muzeum Narodowe zapowiedziało  ekspozycje, jakie zostaną przygotowane w 2019 roku. Do 17 marca w gmachu głównym obejrzeć można prezentowaną od listopada wystawę "Krzycząc: Polska. Niepodległa 1918". Nowa wystawa otwarta zostanie dopiero w kwietniu.
Od 4. IV do 30. VI trwać będzie pokaz kolekcji PKO BP "Sztuka to wartość". Zbiór ten powstawał od 1998 roku. Kuratorem tej wystawy będzie Anda Rottenberg. Pokaz obejmować będzie trzy części - dzieła nestorów polskiej sztuki powojennej (m.in. Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Zbigniew Makowski, Jacek Sempoliński); prace artystów kończących studia w latach 70. (m.in.Tomasz Ciecierski, Krzysztof Bednarski, Edward Dwurnik) oraz obrazy artystów kończących edukację plastyczną w trakcie stanu wojennego lub tuż po nim (m.in.Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Tomasz Tatarczyk).

Foto:MNW


Kolejną z zapowiadanych ekspozycji będzie majowy pokaz w Muzeum Rzeźby w Królikarni gdyńskiej artystki wizualnej, ceramiczki, fotografki i autorki filmów wideo Anny Brzeżańskiej. Będzie to  retrospektywa tej artystki, która studiowała sztukę w Gdańsku, Warszawie i Tokio, a znana jest od ostatnich dwóch dekad bardziej za granicą niż w Polsce. Artystka stworzy nowe instalacje specjalnie na potrzeby tej wystawy, ale pokaże również prace malarskie, rzeźbiarskie, rysunkowe i video ze swojego bogatego dorobku. Będzie to druga odsłona wystawy "Cała ziemia parkiem narodowym", którą od października do grudnia 2018 roku można było obejrzeć w Gdańsku.  Ekspozycja przygotowana zostanie we współpracy z Gdańską Galerią Miejską.

Foto:MNW

Na jesień warszawskie Muzeum Narodowe szykuje w gmachu głównym pokaz egzotycznej sztuki koreańskiej. Wystawa "Sztuka Korei" ze zbiorów Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu otwarta ostanie 10 grudnia i potrwa do 12 stycznia 2020 r. Będzie można zobaczyć eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych i starożytnych, aż po dzieła powstałe u schyłku panowania dynastii Joseon (1392-1897), w tym buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, ceramikę i tkaniny, wyroby z metalu, laki i kamienia.

Foto:MNW

Zimą otwarty zostanie pokaz dedykowany Ignacemu Łopieńskiemu (1865-1944), grafikowi działającemu na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa zorganizowana zostanie w 155 rocznicę urodzin artysty, którego wielki pokaz twórczości planowany na jesień 1939 roku nie odbył się z powodu wybuchu II wojny światowej. Dodatkowym impulsem do zorganizowania tej wystawy był fakt, iż w 2014 roku odzyskano spory zbiór prac tego artysty. Na ekspozycji, która otwarta zostanie 5 grudnia i  potrwa do 16 lutego 2020 roku zobaczymy 130 dzieł, w tym liczne grafiki i szkice z czasów studiów monachijskich Łopieńskiego, a także z jego podróży do Paryża i Bretanii. Zostaną one zestawione z pracami artystów niemieckich, francuskich i polskich współczesnych Łopieńskiemu. Pokazane zostaną również reprodukcje wykonane techniką akwaforty według znanych dzieł Jana Matejki, Anny Bilińskiej, Juliana Fałata. Zamawiały je u Łopieńskiego towarzystwa promujące polską kulturę i sztukę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz