Plany i zapowiedzi wystaw Zamku Królewskiego na Wawelu

Foto:ZKnW


Na razie do 17 stycznia Zamek Królewski na Wawelu pozostaje zamknięty dla publiczności, która chciałaby obejrzeć jego wnętrza na żywo. Sporo dzieje się jednak w social mediach: na facebookowej stronie oraz na instagramie, gdzie można oglądać różne wawelskie zakamarki. 

Na rok 2021 plany wystawiennicze, zwłaszcza w zakresie ekspozycji czasowych, są niezwykle interesujące. Niewątpliwie najważniejszą ekspozycją ma być wielki pokaz arrasów wawelskich z czasów Zygmunta Augusta, które zaprezentowane zostaną 18 marca wraz z całym ich kontekstem "podróżnicznym" ("Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021,1961, 1921"). Wystawa arrasów to preludium do przedstawienia nowej aranżacji komnat i apartamentów królewskich.

Foto:ZKnW

W skład liczącej 900 tkanin wawelskiej kolekcji wchodzą arrasy króla Zygmunta Augusta (1520–1572), wykonane w Brukseli na jego zamówienie w latach 1550–1560. Jest to największy zespół tapiserii, jaki zrealizowano kiedykolwiek na zlecenie jednego władcy. Do dziś zachowało się 136 obiektów, w tym tkaniny figuralne przestawiające wydarzenia z biblijnej Księgi Rodzaju, werdiury ze zwierzętami, arrasy z monogramami króla na tle ornamentyki groteskowej i tkaniny herbowe z godłami Polski i Litwy. Serie biblijne eksponowane są wymiennie w komnatach drugiego piętra Zamku (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie), werdiury i groteski z monogramami i herbami – na obu piętrach (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie).

Jednak arrasy to nie wszystko. W ogrodach wawelskich oraz oddziałach ZKnW, czyli w Zamku w Pieskowej Skale i Dworze w Stryszowie będzie miała miejsce wystawa prac znakomitego rzeźbiarza i rysownika Józefa Wilkonia, która otwarta zostanie 1 czerwca i czynna będzie do 12 września.

Zmiany obejmą także niezwykle popularną Smoczą Jamę, która będzie miała unowocześnione oświetlenie i ciekawą aranżację ekspozycji o smoku wawelskim, która otwarta zostanie w Baszcie Sandomierskiej 2 kwietnia.

Natomiast w  2022 roku na Zamku w Pieskowej Skale, dzięki pozyskaniu funduszy norweskich, otwarta zostanie nowa wystawa stała poświęcona kulturze staropolskiej. Trwają także prace nad zabezpieczeniem staropolskiego Dworu w Stryszowie, gdzie również organizowane będą wystawy czasowe. Na czerwiec 2022 roku planowane jest otwarcie na nowo zaaranżowanego Skarbca Koronnego na parterze Zamku Królewskiego (w przestrzeni po Archiwum Państwowym, które opuści wzgórze wawelskie jesienią 2021 r.)

W części pomieszczeń na parterze Zamku, czyli w tzw. pokojach Wielkorządcy prezentowane będzie malarstwo europejskie ze zbiorów polskich i prywatnych.

W związku z pracami nad wystawą arrasów, obiekty które opuszczą apartamenty i komnaty zobaczymy na innych wystawach muzealnych ("Malarstwo flamandzkie ze zbiorów ZKnW" w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz "Porcelana miśnieńska ze zbiorów ZKnW" w Muzeum króla Jana III w Wilanowie.")

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito