Pokazy plenerowe dzieł z Muzeum Czartoryskich w Warszawie


Można już obejrzeć na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, od strony Alej Ujazdowskich, wystawę plenerową predstawiającą 18 najcenniejszych dzieł z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, wśród których nie mogło zabraknąć  Damy z gronostajem Leonarda da Vinci.  Natomiast od 29 maja na placu przed Gmachem Głównym w Krakowie zobaczymy galerię zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie, letniej rezydencji ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta.

Pokazy mają na celu przybliżenie publiczności najważniejszych polskich kolekcji  sztuki.
W czasie gdy możliwości zwiedzania instytucji kultury są ograniczone, organizacja wystaw plenerowych dostarcza nowych sposobności kontaktu ze sztuką. Skoro nie można na razie podróżować, wysyłamy w odwiedziny skarby naszego muzeum. Stąd pomysł na wymianę miejsc: Muzeum Narodowe w Krakowie użycza plac przed Gmachem Głównym na wystawę zorganizowaną przez Łazienki Królewskie, a Łazienki  Królewskie udostępniają MNK powierzchnię wystawową przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Dzięki galeriom plenerowym publiczność może zachować kontakt ze sztuką w czasie, gdy nie wszystkie muzea są jeszcze otwarte. Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą:  współpraca MNK z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem.” – mówi dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Niezależnie od tego, jak zmieniły się warunki udostępniania muzeów zwiedzającym, dbamy o to, aby nasi goście mieli zapewniony kontakt z kulturą. W okresie wielu ograniczeń, 
m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego 
w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich – mówi dyrektor MŁK  prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer.



Wystawa „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Dzieła sztuki  z kolekcji Muzeum  Książąt Czartoryskich  w Krakowie. 1801 – 1886 – 2019”  w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym  z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takich jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W 1801 roku w posiadłości Czartoryskich
w Puławach został otwarty Dom Gotycki – pierwsze muzeum na ziemiach polskich i jedno
z najstarszych na świecie. Z kolei w 1886 roku powstało Muzeum Książąt Czartoryskich
w Krakowie, które w roku 2019, po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, na nowo wyremontowane, zostało ponownie udostępnione publiczności.  W Łazienkach można zobaczyć skarby sztuki zgromadzone przez Izabelę Czartoryską  oraz jej potomków. Są tam prezentowane fotografie takich dzieł jak m.in.: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, "Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego, "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego, klucz do Świątyni Sybilli w Puławach, "Portret dworzanina"  Jana Mostaerta, tapiseria "Złoty deszcz".
                             
Wystawa plenerowa w Krakowie otwiera nowy, szczególny sezon w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym wyjątkowym czasie, gdy turystyczne wycieczki są niemożliwe, a zwiedzanie instytucji kultury jest ograniczone, muzeum wychodzi naprzeciw publiczności, prezentując swoje największe perły: odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.

Najważniejszym wydarzeniem wiosny 2020 roku jest otwarcie dla zwiedzających, po zakończonej konserwacji,  Białego Domu – kameralnej,  XVIII-wiecznej willi powstałej na początku panowania Stanisława Augusta. Odrestaurowane wnętrza Białego Domu, z pierwszymi w  Polsce groteskami, zachwycają wysublimowaną symboliką i artystycznym kunsztem wykonania. Muzeum zachęca do odkrywania wnętrz Pałacu na Wyspie z Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby oraz Pałacu Myślewickiego, siedziby bratanka króla, księcia Józefa Poniatowskiego.

Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli). Z kolei wystawę w Krakowie będzie można obejrzeć do połowy lipca 2020 roku.

(informacja muzealna)

Foto: Paweł Czarnecki






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito