Krakowskie Muzeum Narodowe wraca do funkcjonowania w realu!



Już w maju krakowskie Muzeum Narodowe powoli wracać będzie do normalnego funkcjonowania w realu. Pierwsze otwarte zostaną Sukiennice, następnie Gmach Główny, Dom Mehoffera i pozostałe oddziały krakowskiego muzeum. Czekamy wszyscy niecierpliwie na możliwość osobistego doświadczania sztuki i realnego obcowania z dziełami. Przez ostatnie dwa miesiące musieliśmy się obejść smakiem i oglądać zbiory muzealne w internecie. Wiele osób inspirując się sławnymi obrazami odtwarzało je w swoich kwarantannowych warunkach i zamieszczało zdjęcia na swoich stronach w mediach społecznościowych, opatrując je czasem zabawnymi komentarzami. Sztuka pozwala przetrwać, co po raz kolejny udowodniły muzealne wyzwania i reakcje miłośników sztuki Jednak wszyscy już chyba tęsknią za wernisażami, ekspozycjami oglądanymi na żywo, osobistym przeżywaniem sztuki. I choć nie pozbawiona obaw o to jak będzie wyglądać zwiedzanie w cieniu zarazy, to jednak i ja czekam również na otwarcie muzeów i galerii, a także spotkania z artystami, którzy jak cała kultura w Polsce znaleźli się w niewesołej sytuacji.


A jak przygotowuje się do nowej sytuacji krakowskie Muzeum Narodowe?

Koronawirus zmienił rzeczywistość edukacyjną w całym kraju  i zmobilizował MNK do szukania nowych rozwiązań dydaktycznych oraz jeszcze większej aktywności w sieci. MNK zaprasza do udziału w ankiecie pt. Zmiany – dlaczego nie? Muzeum Narodowe w Krakowie po pandemii.
Nadzwyczajna sytuacja uwolniła całkiem nowe pomysły edukacyjne, które najprawdopodobniej będą wykorzystywane przez edukatorów i kustoszy w przyszłości.
MNK przygotowuje właśnie nową ofertę edukacyjną, uwzględniającą bezpieczeństwo zwiedzających (w tym nowe wymogi sanitarne) i zaprasza do zabrania głosu w tej sprawie.
Krótka ankieta skierowana jest do każdego i dotyczy aktywności instytucji muzealnych w tym w trakcie zagrożenia epidemiologicznego. 
Muzealnicy zachęcają do udziału w niej zarówno tych, którzy na co dzień korzystają z programów edukacyjnych MNK, jak i tych, którzy jeszcze nie uczestniczyli w żadnych zajęciach z edukatorami i kustoszami.
Tym samym MNK udowadnia, że jako instytucja publiczna jest otwarta na opinie innych osób. Chce dotrzeć do jak największego grona odbiorców, dlatego też ankieta będzie upubliczniana
i rozsyłana do wszystkich tych, którzy pozostają w stałym kontakcie z Muzeum (rodzice, seniorzy, nauczyciele, animatorzy, etc.). Ponadto, swoje działania edukacyjne chce planować
z odpowiednim wyprzedzeniem. 
Analiza wyników ankiety pozwoli na staranne opracowanie planu działań dopasowanych do każdego, kto będzie odwiedzał oddziały muzeum po złagodzeniu restrykcji wynikających z zagrożenia epidemiologicznego COVID-19.
MNK zachęca do udziału w krótkiej ankiecie, którą można wypełnić za pośrednictwem Facebooka, strony internetowej MNK lub klikając w link: https://bit.ly/3bZs8gk


(informacja muzealna)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito