ARTEfakty wrocławskiego Muzeum Narodowego

 


ARTEfakty to filmowe opowieści o muzealnych hitach, ale też o zabytkach, które być może nie od razu zwracają uwagę osób zwiedzających muzealne galerie. W rolach głównych pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy opowiadają, zabawiają, a nawet tańczą. 

Cykl zainauguruje Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr, który opowie o obrazach z epitafium Hansa Mohrenberga z 1567 r. Dzieło powstało w czasie tragicznej epidemii dżumy, jaka nawiedziła Wrocław w 1567 i 1568 r., powodując śmierć ok. 1/3 jego mieszkańców. Tonące okręty, zaćmione słońce, spadające gwiazdy, pożary miast – to tylko niektóre z katastrof ukazanych na tym obrazie. 

W kolejne niedziele, a od połowy grudnia również w środy, miłośnicy sztuki będą mogli posłuchać o obrazach Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Élisabeth Vigée-Lebrun, Petera Brueghela młodszego, a także o niezwykłym sarkofagu księcia Henryka IV Probusa. 

Pracownicy Muzeum Etnograficznego opowiedzą o koronach ślubnych, meblach dolnośląskich, kropielniczkach i przedmiotach, które dają poczucie bezpieczeństwa. 

Edukatorki Pawilonu Czterech Kopuł przybliżą dzieła Magdaleny Abakanowicz, Marii Jaremy i Jerzego Nowosielskiego. Filmy prezentowane będą na profilach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Oddziałów na Facebooku, na profilu You Tube i na stronie internetowej.

Pierwsza prezentacja odbędzie się 22 listopada o godzinie 10.00 na Facebooku Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

https://www.facebook.com/Muzeum.Narodowe.Wroclaw 

https://www.facebook.com/PawilonCzterechKopul 

https://www.facebook.com/MuzeumEtnograficzne.Wroclaw

https://www.youtube.com/user/Muzeum71

https://mnwr.pl/ 


Realizacja filmów: Sabin Kluszczyński

(inf. muzealna)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito