Artyści głogowscy w GM - zapowiedź wystawy

"Zmowa milczenia" Telemach Pilitsidis


"Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski" to nowa wystawa prezentująca twórczość takich artystów jak: Telemach Pilitsidis, Roma Pilitsidis, Małgorzata Maćkowiak.
W Galerii Miejskiej we Wrocławiu ekspozycja czynna będzie od 2.07 do 27.08.2020 r. Wstęp bezpłatny.

"Genesis - dzień drugi" Małgorzata Maćkowiak

Od 2 lipca przestrzenie wrocławskiej Galerii Miejskiej wypełni malarstwo trojga artystów na co dzień żyjących i pracujących w Głogowie: Telemacha Pilitsidisa, Małgorzaty Maćkowiak i Romy Pilitsidis. Tytuł wystawy „Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski” zwraca uwagę na pozawizualne kategorie, w których rozpatrywać warto dzieła wymienionych twórców.
Tym, co łączy głogowskich artystów jest z pewnością konsekwentnie realizowana przez nich strategia twórcza polegająca na dowartościowaniu medium malarskiego nie tylko na poziomie samej widzialności, ale także na uruchamianym przy okazji obcowania z dziełem poziomie podświadomości, intuicji, skojarzeń i metafor. W ten sposób, wikłając obraz w symboliczne narracje, Telemach Pilitsidis, Małgorzata Maćkowiak i Roma Pilitsidis przywracają mu intelektualną jakość.

"Stan obecny II" Roma Pilitsidis

W swoich próbach uwidocznienia niewidocznego głogowscy twórcy korzystają z rozmaitych estetyk i rozwiązań warsztatowych. W naznaczonych metafizycznym pierwiastkiem i dążących do kolorystycznego porządku dziełach Telemacha Pilitsidisa silnie wybrzmiewają echa twórczości Picassa, Rembrandta i Goi, ale także jego mentora z czasów studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jerzego Nowosielskiego. Z kolei balansujące pomiędzy abstrakcją a przedstawieniowością malarstwo Małgorzaty Maćkowiak wyrasta z rozważań nad symbolem, pismem i – w ogóle – znakiem. Za pomocą swoich obrazów artystka wskazuje na odwieczne przenikanie się makro- i mikrokosmosów, poszukując utraconej jedności wszechrzeczy – równowagi i prawdy, która łączy człowieka z naturą, Ziemią i kosmosem. Z kolei Roma Pilitsidis za pośrednictwem barwnych, geometrycznych kompozycji nadaje Malewiczowskiej bezprzedmiotowości mnogość czystych, żywych odczuć akcentowanych nie tylko harmonią barw, ale i wyraźnym malarskim gestem.

Wystawa „Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski” to jednak nie tylko próba nakierowania rozważań odbiorcy dzieła na sferę doznań i wyobrażeń. To także próba przyjrzenia się temu, w jaki sposób kształtuje się, jakie tematy podejmuje i w którą stronę zmierza twórczość artystyczna rozwijająca się z dala od głównych ośrodków polskiej sztuki.

Ekspozycja potrwa do 27 sierpnia 2020 r.

(informacja prasowa)
Foto: mat.pras.GM


TELEMACH PILITSIDIS
W latach 1961-1967 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując tytuł magistra sztuki, dyplom z malarstwa w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1977 roku.


Tworzy obrazy olejne, rysunki, grafiki, pisze poezje. Zrealizował 56 wystaw indywidualnych prezentując kompozycje abstrakcyjne, cykl obrazów poświęconych ochronie środowiska, cykl przemysłowy, cykl obrazów o tematyce antywojennej, cykl batalistyczny, cykl poświęcony faunie morskiej, obrazy erotyczne i obrazy metaforyczne. Brał udział w ponad trzystu wystawach zbiorowych. Na przestrzeni 40 lat namalował ponad 3 tys. prac. Wydał pięć tomików wierszy: Ukrzyżowanie według Telemacha (1992 r.), Powrót do Itaki (1997 r.), Aliki (2005 r.), Niobe (2008 r.), Auryga (2008 r.) oraz powieść autobiograficzną Bezsenne Oko. Pilitsidis pracuje również jako wykładowca malarstwa i rysunku w szkołach plastycznych.  Był także animatorem wielu przedsięwzięć związanych z działalnością głogowskiego środowiska artystycznego. Odznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa (dwukrotnie), Zasłużony dla Województwa Legnickiego, Złotą Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym Krzyżem Zasługi.

ROMA PILITSIDIS
Urodzona 20 września 1954 roku w Piławie Górnej (koło Dzierżoniowa). Od 1968 roku mieszka w Głogowie. W roku 1992 ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Głogowie.
W latach 1994–1999 studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski), uzyskując dyplom w 1999 r. w pracowni malarstwa prof. Jana Gawrona.
Od 1999 roku pracowała w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, od 2000 r. na stanowisku kierownika działu sztuki, a następnie na stanowisku kierownika Działu Organizacji Wystaw Wydawnictw i Promocji. Była również kustoszem i opiekunem kolekcji sztuki współczesnej. W roku 2003 ukończyła studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2003–2008 prowadziła zajęcia dydaktyczne na wydziale artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją, kolażem.


MAŁGORZATA MAĆKOWIAK
Małgorzata Maćkowiak urodziła się w Głogowie (Polska). Mieszka i pracuje w Serbach koło Głogowa.

1983-1991 – Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
1991 – Dyplom na wydziale Architektury Wnętrz, aneks do dyplomu z malarstwa.
2011 – Tytuł doktora sztuk pięknych na wydziale Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Od 1991 roku pracuje jako artysta, zorganizowała około 40 wystaw indywidualnych i wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w ponad 50 plenerach i sympozjach artystycznych w Polsce i za granicą. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Włoszech, USA, jak również w kolekcjach muzealnych (Polska, Czechy, Niemcy).
Uprawia malarstwo, rysunek i fotografię, od czasu do czasu pisze o sztuce. Od 1993 roku zajmuje się również edukacją artystyczną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito