O tegorocznym Krakersie – wywiad z Katarzyną Mierzwińską, Łukaszem Surowcem i Mariuszem Maurycym


                                                  

 

Artystyczne spojrzenie: Skąd tytuł tegorocznej edycji Krakersa, który kojarzyć się może z harcerskim zawołaniem?

 Katarzyna Mierzwińska, koordynatorka wydarzenia: Tytuł XIII edycji krakowskiego tygodnia sztuki to rzeczywiście trawestacja słynnego harcerskiego zawołania. Traktujemy je jako punkt wyjścia do intymnej rozmowy ze sobą, zachęcamy do zatrzymania się i skupienia na emocjach. W ostatnich latach dyskurs publiczny zdominowały dyskusje wokół zazębiających się kryzysów o charakterze ekonomicznym, humanitarnym, zdrowotnym, ekologicznym i politycznym. W czasach nagromadzenia licznych niepokojów obserwujemy potrzebę zwrócenia uwagi na psychiczną i emocjonalną sferę życia i tworzenia. W tym roku KRAKERS włącza się w te dążenia proponując wszystkim uczestnikom ćwiczenie wyobraźni, zmysłu przewidywania oraz empatii. 


Artystyczne spojrzenie: Dlaczego tegoroczny Krakers to nie tylko pokaz artystów krakowskich szkół artystycznych, ale i łódzkiej Filmówki?


Katarzyna Mierzwińska, koordynatorka wydarzenia: Nasze wydarzenie nigdy nie było zamknięte wyłącznie na lokalne środowisko, w tym roku prezentujemy artystów zarówno z innych miast, jak i wielu zagranicznych. Wspomniana wystawa „Open Space” Szkoły Filmowej w Łodzi wybrana została w ramach konkursowej Sekcji Laboratorium, podczas obrad jury. Jako organizatorzy jesteśmy szczególnie ciekawi projektów, które łączą w sobie zarówno udział wielu artystów, jak i bogaty program dodatkowych aktywności wokół wystawy. Staramy się dawać przestrzeń na tak ambitne realizacje na naszej krakersowej platformie twórczych spotkań.

 


Artystyczne spojrzenie: Krakers w tym roku to nawiązywanie łączności międzypokoleniowej - odbędą się pokazy artystów starszej generacji, a także oprowadzania po miejscach, gdzie działali twórcy już nieżyjący jak np. Marian Kruczek. Czy dla młodych twórców ta więź jest ważna, czy odnajdują w twórczości tych starszych artystów pewne wspólne wartości?


 

Mariusz Maurycy, koordynator ds. promocji: Od samego początku naszej działalności staramy się przybliżać twórczość różnych generacyjnie artystów szerszej publiczności. Odmienne pokolenia spotykają się nie tylko w obrębie programu jednej edycji KRAKERSa, ale bywa że w ramach jednej wystawy. Przykładem jest tu interwencja artystyczna Juliusza Kosina w pracowni Mariana Kruczka, ale często też wystawy powstałe we współpracy z krakowskimi uczelniami, gdzie w jednej przestrzeni możemy zobaczyć prace zarówno uczących się jeszcze studentów, jak i ich profesorów z bogatym dorobkiem. W tym roku jesteśmy szczególnie ciekawi tego dyskursu międzypokoleniowego, gdyż młodsza generacja ma bardzo odmienne podejście do kwestii dbania o samopoczucie psychiczne i emocjonalne, a zwłaszcza otwartego rozmawiania na ten temat. 


 

Artystyczne spojrzenie: W tym roku w krakowskim tygodniu sztuki zobaczymy to co najnowsze w młodej sztuce. Czy zaobserwował Pan jakieś szczególne trendy, jakieś grupowe fascynacje wśród autorów pokazywanych prac? 


Łukasz Surowiec, artysta i juror sekcji Laboratorium: Jeżeli miałbym wskazać, nową jakość w najmłodszym, artystycznym środowisku w Krakowie byłby to to rodzaj wyjątkowej wrażliwości, uważności, czułości do siebie nawzajem zarówno w podejmowanych tematach jak i w realizacji samych wystaw, działań, wydarzeń no i oczywiście w pracach. Ta walka w sztuce o oryginalność i bezkompromisowość – której owocem często była niesprawiedliwość i przemoc, zastąpiona jest troską o uczucia swoje i innych. Stąd temat Krakersa tak dobrze oddaje ducha walki, najmłodszego pokolenia. Jednocześnie same wystawy to naprawdę całe spektrum różnych doświadczeń fundowanych odbiorcom - nierzadko oryginalnych i ciekawych, które nie sposób określić czy porównać. Myślę, że dzisiejszy trend krakowskich wystaw to szereg działań mającym na celu uważne przyglądanie się sobie i staranne zrozumienie siebie nawzajem


 

Artystyczne spojrzenie: Jakie zmiany w stosunku do minionych edycji KRAKERSa pojawiły się w tym roku? Czy są wśród młodych twórców osobowości, które zwróciły Pana uwagę?

 

Łukasz Surowiec, artysta i juror sekcji Laboratorium: Jako członek jury uważam, że Cracow Art Week Krakers jest wydarzeniem nie nastawionym na osobowości, większość przedstawionych projektów koncentrowała się jednak na problemach. Dlatego osobiście ciekawy będzie dla mnie efekt prac raczej wspólnotowych, tworzonych przez artystów-kuratorów lub też uczestników współtworzących wydarzenia. Takim wydarzeniem będzie projekt „Androny” w Spółdzielni Ogniwo, którego efekt prac poznawać będziemy w trakcie wydarzenia czy też projekt „DreamWare.Forum” organizowany przez studentów Wydziału Intermediów ASP. Jeżeli jednak miałbym wskazać na indywidualne pokazy, których jestem ogromnie ciekaw, to na pewno będzie to projekt Fani Malinovskiej w Goethe Institut – która podejmuje wątek postaw afektywnych ukraińskich żołnierzy, i który to tak dobrze trafia w główny temat Krakersa.



Artystyczne spojrzenie: W tym roku będzie na KRAKERSIE sporo oprowadzań, np. Agaty Dudy Gracz po galerii jej ojca w Nowohuckim Centrum Kultury  do jakich odbiorców adresowane są te wydarzenia, które już teraz w social mediach cieszą się sporym zainteresowaniem? I jakie Pan by szczególnie polecał?

 

Mariusz Maurycy, koordynator ds. promocji: Oprowadzanie Agaty Dudy-Gracz po Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury organizowane jest dla upamiętnienia 20. rocznicy śmierci artysty. Dopiero co poinformowano nas, że mamy już komplet rezerwacji między innymi na to wyjątkowe oprowadzanie, czy na warsztaty artystyczne dla najmłodszych. Do każdego wydarzenia specjalnego podchodzimy indywidualnie, by każdy mógł znaleźć w naszym programie coś dla siebie, co pomoże pogłębić jego zainteresowanie sztukami wizualnymi niezależnie od stopnia zaawansowania. Szczególnie polecamy trwający od poniedziałku do piątku (22-26 kwietnia) cykl bezpłatnych spacerów Kultour. Jest to idealna opcja dla osób uczestniczących w Cracow Art Week po raz pierwszy. Każdy oprowadzanie obejmuje inną dzielnicę Krakowa i podczas wizyt w galeriach i innych miejscach uczestnicy mają okazję na zapoznanie się twarzą w twarz z artystami, kuratorami, krytykami czy galerzystami. Wszystkie 8 tras razem z miejscami i godzinami startu można znaleźć na naszej stronie internetowej https://cracowartweek.pl/

Artystyczne spojrzenie: Dziękuję, że zgodziliście się Państwo odpowiedzieć na moje pytania. 

Rozmawiała: Ewa Mecner

Na zdjęciu Łukasz Surowiec i Katarzyna Mierzwińska. Autorem zdjęcia jest Marcin Świdziński Artystyczne spojrzenie objęło patronatem medialnym tegoroczną edycję KRAKERS, która odbędzie się w Krakowie w dniach 19-26 kwietnia.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito