Wirtualna Galeria Jednego Dzieła – Gabriela Morawetz "Tam –w ciemności szeptając" "


W nowym cyklu Wirtualna Galeria Jednego Dzieła  przedstawiane będą powstałe w ciągu ostatniego roku prace wraz z osobistym komentarzem ich twórców. 

Gabriela Morawetz @  Biwako Biennale - Cosmic Dance 2020 / foto: Saiho  Izumi/ :                        

"Tam – w ciemności szeptając"  to instalacja multimedialna w formie  kręgu o średnicy 350 cm. W szesnastu małych otworach, jakby ukryte pod przymkniętymi powiekami, pojawiają się elementy natury, w których jest zawarte pojęcie trwania, jak np. prąd rzeki, wiry, wiatry. Czasami też pojawia się różdżkarz, ekstatycznie huśtająca się kobieta lub też dłonie magika i kryształowa kula... wszystko to dzieje się jak we  śnie, gdzie obrazy się nakładają w niekończącym się cyklu.

Od początku historii człowieka magiczne kręgi bywały zakreślane na ziemi jako bariera ochronna przed negatywnymi siłami. Nie są one jednak całkowicie zamknięte, ponieważ człowiek pozostaje wrażliwy na siły magnetyczne,  zarówno z głębi ziemi i z przestrzeni kosmicznej, które stanowią wspólnie niewidzialną oś, wokół której oscylują nasze doznania i pamięć."

Artystka urodzona w Rzeszowie, ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1975 roku, po uzyskaniu dyplomu z malarstwa w studiu prof. Jerzego Nowosielskiego oraz z grafiki w studiu prof. Mieczysława Wejmana, wyjechała do Wenezueli, gdzie mieszkała do 1983 roku. Otrzymała tam stypendium artystyczne od Consejo National de la Cultura oraz wiele nagród w dziedzinie malarstwa i rysunku. W 1983 roku przeniosła się do Francji, gdzie mieszka do dziś.

Gabriela Morawetz wystawia swoje prace od 1976 roku, zarówno w Wenezueli, Kolumbii, USA, Europie, Japonii, Chinach, jak i w Polsce. Od 2001 roku wielokrotnie uczestniczyła w Biwako Biennale w Japonii, a od 2012 roku regularnie wystawia swoje dzieła w Pekinie, Szanghaju oraz Shenzhen.

Jest wszechstronną artystką – poza malarstwem, grafiką i rzeźbą zajmuje się również fotografią oraz filmami wideo. W swoich pracach konfrontuje umysł człowieka z wiecznym aspektem istnienia. W swoich symbolach kreacji i metaforach odnosi się do szeroko pojętego wszechświata.

http://www.gabrielamorawetz.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito