Ogrody muzealne przy oddziałach MN

Foto:T.Markowski

Muzeum Narodowe w Krakowie to nie tylko obiekty architektoniczne i eksponaty muzealne, lecz także piękne ogrody, które o każdej porze roku, a szczególnie wiosną i latem przyciągają mieszkańców Krakowa i turystów, którzy chętnie robią tam zdjęcia i odpoczywają.

Foto: Pracownia Fotograficzna MNK

Przy okazji odwiedzin w Domu Józefa Mehoffera warto zatrzymać się w ogrodzie mistrza znajdującym się ma tyłach muzeum, gdzie króluje bujna roślinność i kwiaty, jakie znamy z obrazów artysty. Ogród ten stanowi wspaniałe przedłużenie muzealnej ekspozycji. To wyjątkowe miejsce przypomina o tradycji podmiejskich ogrodów usytuowanych poza obrębem dawnych murów miejskich.
Innym ogrodem usytuowanym blisko Rynku Głównego w Krakowie jest ten przy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Zieleń, stare drzewa i bluszcz stanowi piękne tło dla rzeźb, które się tam znajdują. Natomiast przy okazji odwiedzin w najmłodszej galerii MNK, można odetchnąć od miejskiego zgiełku ulicy w Pawilonie Józefa Czapskiego, gdzie w kawiarni na gości czeka aromatyczna kawa i kuchnia rodem z Francji.



   Foto: Pracownia Fotograficzna MNK
Ogrody podziwiać można także w Zakopanem, przy willi „Atma”, gdzie został on zrekonstruowany w taki sposób, by jak najlepiej odzwierciedlać ten, który tu był w czasach, gdy willę zamieszkiwał Karol Szymanowski.
Urokliwymi przestrzeniami wypełnionymi historią Starego Miasta są także muzealne dziedzińce.

 Foto: MNK
Jedno z takich miejsc znajduje się w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum, gdzie utworzono lapidarium, zawierające kilkaset detali architektonicznych pochodzących z dawnych krakowskich budynków. Zestawiono je ze współczesnymi rzeźbami Barbary Falender ("Sarkofag dla Rodziców", "Sarkofag dla Matki"), ustawionymi na tyłach muzeum, zaś w tle można podziwiać bujną roślinność, zmieniającą kolory w różnych porach roku.


Warto odwiedzić także dziedzińce z roślinnością uformowaną na wzór ogrodu renesansowego przy Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i ogród odtworzony z okresu międzywojennego znajdujący się w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego.
Ogrody czynne są dla zwiedzających od wiosny do jesieni, w godzinach otwarcia oddziałów krakowskiego Muzeum Narodowego. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: www.mnk.pl.

 (inf.muz.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito