Zamiast Nocy Muzeów będzie #TyDzieńMuzeum w MNK


W tym roku świętujemy nie Noc Muzeów, nawet nie Dzień Muzeów, lecz  #TyDzieńMuzeum w Muzeum Narodowym w Krakowie. To jest tegoroczna MNK propozycja spotkania ze sztuką w najbliższych dniach w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów.

To święto zwane też Dniem Muzealnika obchodzone jest rokrocznie 18 maja od 1977 roku. 20 lat później ustanowiona została Europejska Noc Muzeów, świętowana w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów.

W Krakowie inicjatorem udostępniania zwiedzającym muzeów nocą było właśnie MN. Chodziło o to, by uczcić wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. I tak w nocy z 1 na 2 maja krakowskie muzeum wraz z dziewięcioma innymi placówkami w mieście otworzyło szeroko drzwi dla publiczności. Tamtej nocy MNK odnotowało 21 tysięcy odwiedzin! I każdego roku przybywało gości: w 2017 roku było ich już w MNK 35 tysięcy. Niestety epidemia koronowirusa na świecie zmusiła nas do innej, wirtualnej formy świętowania Międzynarodowego Dnia Muzeów, za to będziemy go obchodzić przez niemal tydzień.

Od poniedziałku, 18 maja do piątku 22 maja muzeum zaprasza codziennie do udziału w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom i słuchania niezwykłych opowieści o sztuce, które przygotowała Minerva, czyli Justyna Stasiek-Harabin, autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce! Spójrzmy na skarby polskiej sztuki #okiemMinervy! A jako finał świętowania odbędzie się – koncert Sinfonietty Cracovii: WIECZÓR AMERYKAŃSKI / AN AMERICAN CONCERT, z udziałem afroamerykańskiego tenora Stanleya Jacksona.

Program #TyDzieńMuzeum w Muzeum Narodowym w Krakowie:

18 maja, poniedziałek

godz. 12.00. Quiz nr 1

godz. 16.00 #okiemMinervy, część. 1. PODKOWIŃSKI. PASJA I NAMIĘTNOŚĆ:
Justyna Stasiek-Harabin opowiadać będzie o dziełach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie: Władysław Podkowiński, „Szał Uniesień”, 1894

19 maja, wtorek
godz. 12.00 - quiz nr 2
godz. 16.00 #okiemMinervy, część. 2. STANISŁAWSKI I JEGO PEJZAŻ DUSZY.
Justyna Stasiek-Harabin opowiadać bęzie o dziełach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie: Jan Stanisławski, „Topole nad wodą”, 1900
godz. 18.00. Premiera internetowa filmu "Gierymski" w reżyserii Barbary Szumowskiej (film towarzyszący wystawie MNK "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" w 2014 roku)

20 maja, środa

godz. 12.00. Quiz nr 3
godz. 16.00. #okiemMinervy, część. 3. ŚWIĘTA W FUTRZE, CZYLI O MARII MAGDALENIE
Justyna Stasiek-Harabin opowiadać będzie o dziełach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie:  "Św. Maria Magdalena unoszona przez anioły", ok. 1480

21 maja, czwartek

godz. 12.00. Quiz nr 4
godz. 16.00. #okiemMinervy, część. 4. FAJANSOWE SKARBY Z PACYKOWA
Justyna Stasiek-Harabin opowiadać będzie o dziełach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie: Wytwórnia fajansu w Pacykowie (1912-1939)
godz. 18.00. Premiera internetowa filmu "Edward Dwurnik. Artysta obłędny", autorzy Katarzyna Bik, Michał Ramus, Wojciech Musiał (film towarzyszył wystawie artysty zorganizowanej w MNK w 2013 roku z okazji jego 70. Urodzin)

22 maja, piątek

godz. 12.00. Quiz nr 5
godz. 16.00. #okiemMinervy, część. 5. TO SKOMPLIKOWANE, CZYLI O MAŁŻEŃSTWIE WYSPIAŃSKIEGO
Justyna Stasiek-Harabin opowiadać będzie o dziełach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie: Stanisław Wyspiański, „Autoportret z żoną”, 1904

FINAŁ godz. 20.00. Premierowa emisja koncertu: Sinfonietta Cracovia: WIECZÓR AMERYKAŃSKI / AN AMERICAN CONCERT z udziałem afroamerykańskiego tenora Stanleya Jacksona. Dyrygent: Jurek Dybał. Koncert miał miejsce w Sukiennicach (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, Sala Siemiradzkiego).

2 lipca 2019 roku.
THE SPIRITUALS
Ev’ry Time I Feel the Spirit |  opr. / arr. H. T. Burleigh / P. Pietruszewski
The Gospel Train |  opr. / arr. H. T. Burleigh / P. Pietruszewski
He's Got the Whole World in His Hands |  opr. / arr. M. Bonds / P. Pietruszewski
Make Them Hear You |  opr. / arr. S. Flaherty / P. Pietruszewski

 LEONARD BERNSTEIN
West Side Story / Maria |  opr. / arr. P. Pietruszewski
Somewhere |  opr. / arr. P. Pietruszewski

IGNACY JAN PADEREWSKI
Polały się łzy, z Sześciu pieśni do słów Adama Mickiewicza, op. 18 | opr. / arr. R. Kłoczko
Menuet G-dur, op. 14 nr 1
Stanley Jackson - tenor
Jurek Dybał - dyrygent
Sinfonietta Cracovia

(inf.pras.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito