Ceramiczne przestrzenie Joanny Teper

Ceramiczne obiekty Joanny Teper można oglądać obecnie w chorzowskiej galerii MM na wystawie "Przestrzenie". Ekspozycja prezentuje prace wrocławskiej artystki, od ponad dekady związanej z jedynym w Polsce Wydziałem Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu (od 2006 r. prowadzi samodzielną pracownię Technologii i Technik Ceramicznych). Artystka zajmuje się także rysunkiem i malarstwem, a nie tak dawno we Wrocławiu w Przejściu Słodowym otwarto uroczyście wielki  ceramiczny mural "Spotkajmy się". Joanna Teper po niedawnej ekspozycji w Rydze (w lipcu podczas XVI Międzynarodowego Sympozjum Malowania  na Porcelanie  TOGETHER' 2017,   jej praca zdobyła Nagrodę Publiczności) tym razem swoje dzieła pokazuje  na Górnym Śląsku.
W sali chorzowskiej galerii mieszczącej się przy ulicy Sienkiewicza 3  artystka prezentuje zawieszone niczym obrazy trójwymiarowe ceramiczne dzieła z prześwitami, różnej wielkości ażurami, kosmicznymi przedstawieniami znaków zodiaku, twarzy postaci przypominających te z dawnych grafik, a także najnowszych motywów fascynujących artystkę - map miast naniesionych na powierzchnię z gliny szamotowej (artystka wykorzystuje technikę angoby), udekorowanej  niczym siatką  kartograficzną wykonaną tlenkami metali znanych od czasów starożytnych przypominającą tajemnicze rozplanowania dawnych polis.
Tytuł wystawy "Spaces/Przestrzenie" jest znaczący - Joannę Teper interesują przestrzenie - zarówno te kosmiczne, jak i ziemskie, ale i ludzkie (nie bez powodu mówi się o mapach twarzy - ceramiczne zbliżenia zdają się pokazywać wielowymiarowość ludzkiego oblicza).
Prace są wyrafinowane, subtelne, pełne symboli, z ciekawymi sposobami opracowania powierzchni (wmontowanie symboli solarnych. liczne wnęki, prześwity, cofnięcia). Prace z daleka wyglądają jak obrazy zawieszone na miedzianych linkach. Ich powierzchnię warto jednak obejrzeć z bliska, podziwiając doskonałość wykończenia każdego fragmentu.
Wystawa czynna będzie do 25 września.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz