Podróż kulawej kaczki i ślepej kury
Premierowy spektakl "Kulawa kaczka i ślepa kura" oparty na książeczce dla dzieci autorstwa niemieckiego pisarza Ulricha Huba (w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej) we Wrocławskim Teatrze Lalek to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień z audiodeskrypcją na żywo. Opowieść o dwóch niepełnosprawnych przyjaciółkach, które ruszają w podróż, podczas której kłócą się i godzą, złoszczą i pomagają sobie, obrażają się i wyznają swoje najskrytsze marzenia to bardzo oszczędnie zagrana, niemalże filozoficzna historia o tym, jak ruszyć się ze swego małego świata i pokonując przeciwności losu, nie zważając na własne ułomności spełniać swoje marzenia.
"Kulawa kaczka i ślepa kura" to opowiastka dla dzieci powyżej 5 roku życia. Spektakl grany na Scenie Kameralnej ma bardzo ważne przesłanie, które mówi o przyjaźni, ale i o ruszeniu się ze swojej strefy komfortu, na podbój świata, który choć kuszący może okazać się niebezpieczny i pełen groźnych sytuacji. Tytułowe bohaterki ubrane w brązowe kombinezony poruszają się na scenie tak dynamicznie, że w pewnym momencie widzowie mogą sobie wyobrazić, że wędrują wraz z nimi po gęstym, ciemnym lesie, napotykają wielką górę i stają przed wyborem - zawrócić czy ruszyć w nieznane, co może się źle dla nich skończyć.
Obie aktorki - zarówno Marta Kwiek jako Kulawa Kaczka jak i Anna Makowska-Kowalczyk jako Ślepa Kura - stwarzają na niemal pustej scenie (jest tu jedynie jedno nagie bezlistne drzewo oświetlane zmieniającymi się kolorystycznie reflektorami) dynamiczny krajobraz wyobraźni. Aktorki poruszają się w rytm podawanego przez narratora (Sławomir Przepiórka) "bum bum", kwacząc i gdacząc, i przekomarzają się żartobliwie albo na poważnie spierając się o to, czy warto się tak wysilać, aby dotrzeć do miejsca, gdzie spełniają się marzenia, przy czym Ślepa Kura co rusz to zapomina, jakie jest właściwie to jej największe marzenie.
Kulawa Kaczka nie za bardzo chętna do wędrówki, wynajduje wiele powodów, by zostać samotnie na swym szarym pustawym podwórku. Podczas podróży obie opowiadają sobie jak doszło do tego, że jedna jest kulawa, a druga ślepa. To bardzo pouczający wątek. Dzieci mogą też wyczuć, że żadna z nich nie jest pozbawiona możliwości realizacji swoich marzeń. Taka postawa pokazuje małym odbiorcom, którzy przyszli na spektakl, że wystarczy chcieć, a żadne przeszkody nie są nie do pokonania. Bardzo łatwo śledząc akcję zagłębić się w opowieści odwołującej się do znanego ludzkiego świata.
Oglądając spektakl "Kulawa kaczka i ślepa kura" każdy z widzów może pomyśleć i zastanowić się nad tym jak żyją inni, choć ani nie są gorsi, ani nie pozbawieni wrażliwości, bo to właśnie empatii uczy ten spektakl. Na premierze dzieci bardzo żywiołowo reagowały na to, co działo się na scenie - dzięki głosowi narratora, który mówił że na scenie jest kotek i ptaszek śpiewa na drzewie, wydając różne odgłosy, młodzi widzowie głośno dziwili się, podobnie jak siedząca w moim rzędzie dziewczynka mówiąca:"Nie ma kota!" albo "Gdzie ten ptaszek?". Inni jednak bez trudu potrafili to sobie wyobrazić.
Dodatkowym walorem spektaklu jest humor - zabawnie gderliwa Kulawa Kaczka nie pali się do ruszenia w drogę, bo nie wie, co może ją tam spotkać i podejrzewa, że nic dobrego. W końcu jednak pod wpływem optymistycznie nastawionej do świata i żądnej przygód Ślepej Kury uświadamia sobie, że do odważnych świat należy. Jednak jak się ostatecznie okazuje, a tego nie zdradzę, i ona ma swój sekretny plan, o którym dowiadujemy się na końcu. Piękna muzyka (Grzegorz Mazoń) niemal niedostrzegalnie prowadzi nas do finału. To bardzo mądry spektakl. Jego częścią jest opowieść o otwarciu się na przyjaźń i na inność, która może wzbogacić i zmienić postrzeganie świata, uwzględniając jego różnorodność i niedoskonałości, z którymi można się spotkać i zaprzyjaźnić. Właściwie to taka kaczo-kurza teatralna opowieść drogi, w której pojawia się i strach i groźne sytuacje, ale wszystko kończy się...Nie, tego nie zdradzę, bo w finale czeka widzów niespodzianka.
Adaptacja: Lena Frankiewicz i Tomasz Maśląkowski
Reżyseria i scenografia:Tomasz Maśląkowski
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Kulawa Kaczka: Marta Kwiek
Ślepa Kura: Anna Makowska-Kowalczyk
Narrator: Sławomir Przepiórka
Premiera 23 listopada na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek
Komentarze
Prześlij komentarz