Wawel otwarty na muzykę

 


Już po raz 17. odbywać się będą koncerty w ramach letniego festiwalu Wawel o zmierzchu. Hitem  ma być zwłaszcza wykonanie koncertu finałowego pod batutą maestra Antoniego Wita, 11 sierpnia w dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To symboliczne dzieło w myśl przesłania Fryderyka Schillera, autora "Ody do radości" wykonane zostanie po polsku. Występ odbędzie się w wyjątkowym, historycznym miejscu na arkadowym renesansowym dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Usłyszymy muzyków Orkiestry CORda Cracovia z towarzyszeniem chóru "Insieme" oraz  chóru "W kontakcie"; za przygotowanie których odpowiadać będzie Wassim Ibrahim. CORda Cracovia od 2011 roku jest na stałe związana z festiwalem Wawel o zmierzchu, występują w niej absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, w minionych edycjach pod kierunkiem takich wybitnych twórców jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk czy Daniel Stabrawa. Jako soliści pojawiali się tu m.in. Kaja Danczowska, Szymon Nehring i Aleksander Gavrylyuk. Podczas wykonania IX Symfonii Beethovena wystąpią też śpiewacy młodego pokolenia, podobnie jak w wielkim "maratonie" z 9 sierpnia, kiedy to na dziedzińcu arkadowym ZK na Wawelu od 11.00  będzie można bezpłatnie posłuchać jazzowych aranżacji utworów Fryderyka Chopina (posłuchamy Juliusza Łukasika o godzinie 11.00, Lelin Qi  o 12.00, a o 13.00 Dominika Gilewskiego). Również w piątek, o 20.00 na dziedzińcu arkadowym odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego aranżacje jazzowe "Czterech pór roku" Vivaldiego wykonają: Piotr Wyleżoł na fortepianie oraz Piotr Pławner na skrzypcach, pełniący też rolę dyrygenta, z Orkiestrą CORda Cracovia. 



Na dziedzińcu Batorego natomiast odbędą się koncerty kameralne. Już 2 sierpnia o 20.00 wystąpi Monika Korybalska (mezzosopranistka) oraz Dmytro Holovenko (gitarzysta), a w repertuarze pojawią się pieśni polskie Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Stanisława Niewiadomskiego w opracowaniu na głos i gitarę. 

W sobotę 3 sierpnia, również o 20.00, wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha (sopranistka) i Mariola Cieniawa (fortepian), wykonując dzieła Chopina, Moniuszki, Gounoda, Dvoraka oraz Enrique Granadosa. 

W niedzielę 4 sierpnia również na dziedzińcu Batorego wystąpi Łukasz Długosz (flecista), Agata Kielar-Długosz (flecistka) oraz Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfistka). W programie planowane są wykonania dzieł Władysława Żeleńskiego, Bizeta, Saint-Saensa i Gabriela Faure. Ten pierwszy weekend festiwalowy zapowiada się interesująco, ale i kolejny, ze wspomnianym już maratonem pianistycznym na dziedzińcu arkadowym i kameralnym koncertem na dziedzińcu Batorego, 10 sierpnia, kiedy to z utworami Bacha i Brahmsa wystąpi o 20.00 Piotr Pławner na skrzypcach, z zespołem Mateusz Doniec (altówka), Krzysztof Sadłowski (wiolonczela) oraz Mateusz Dubiel (fortepian) - również z pewnością zgromadzi sporą publiczność, tak jak to było w poprzednich edycjach festiwalowych. 

Finałowa IX Symfonia d-moll op.125 Beethovena wykonana zostanie  na dziedzińcu arkadowym 11 sierpnia o 20.00 z polskim przekładem "Ody do radości" autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wystąpi Zuzanna Hwang-Cempla (sopranistka), Ewa Menaszek (mezzosopranistka), Piotr Kalina (tenor) oraz Maciej Parkita (bas-tenor) z towarzyszeniem chórów "Insieme" i "W kontakcie". 

Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej, w dodatku w niepowtarzalnych architektonicznie miejscach. Należy jedynie mieć nadzieję, że i pogoda dopisze.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

Wywiad z malarzem – Łukasz Stokłosa

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito