O prezentacji rzeźb Pawła Orłowskiego na ASP w Krakowie


Na krakowskiej ASP w Muzeum, galerii wydziału rzeźby  oraz na korytarzach uczelni można oglądać zarówno duże realizacje rzeźbiarskie jak i małe formy Pawła Orłowskiego (ur. w 1975 roku w Rzeszowie, absolwenta, a obecnie wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), rzeźbiarza, którego dzieła prezentowane są obecnie, z okazji spóźnionego nieco 70-lecia wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych, na ekspozycji "Przeszłość przyszłości".

 

W jubileuszowym dla wydziału rzeźby tej uczelni  2020 roku z powodu pandemii wystawę przesunięto na schyłek roku. Była otwarta jedynie wirtualnie, i tylko w ten sposób mogliśmy pooglądać sobie modele pomników konnych, anioła, a także gigantyczne formy, które zainspirowały współczesne "booty" mocno oświetlone w ciemnym, jakby grobowym pomieszczeniu (mauzoleum)


w towarzystwie malutkiej złotej myszki, nawiązującej do niezrealizowanego pomysłu Michała Anioła, który zamierzał umieścić jej wizerunek w kaplicy  Medyceuszy przy kościele San Lorenzo we Florencji. 



Prace Pawła Orłowskiego można  na żywo podziwiać w całym gmachu ASP przy placu Matejki. Ich awangardowe, lekko kubizujące kształty  stanowią współczesną odpowiedź krakowskiego artysty na dzieła mistrzów  włoskiego renesansu. W galerii wydziału rzeźby ASP wystawa trwa do 19 lutego, a w Muzeum ASP na I piętrze oraz na korytarzach do 28 maja. Wstęp wolny. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito