Wystawa akwareli, drzeworytów i rysunków Pawła Stellera


W tym roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin Pawła Stellera (1895-1974), grafika, malarza, rysownika; najbardziej znanego jako twórcę drzeworytów. Zwany jest śląskim Duererem, z uwagi na szczególnie wnikliwe i drobiazgowe wykreowanie świata graficznych opowieści. Jego imieniem nazwano Dział Grafiki Muzeum Historii Katowic, posiadające w swych zbiorach mnóstwo grafik, obrazów, rysunków i szkiców, a także pamiątek po artyście, który choć przez wiele lat aż do śmierci związany był z Katowicami, to urodził się nieopodal Ustronia, we wsi Hermanice, i wielokrotnie wracał w rodzinne strony, by wędrując po okolicach szkicować górali i góralki, ale i tamtejszych górników. Uważany również za następcę wybitnego polskiego grafika Władysława Skoczylasa, podobnie jak on skupiał się w swojej twórczości na krajobrazach i uwiecznianiu typów ludzkich. Nieco mniej znana jest dziś twórczość akwarelowa Stellera, którą przypomina najnowsza wystawa w Muzeum Historii Katowic. Muzeum to ze swych bogatych zbiorów wybrało rzadko pokazywane akwarele o tematyce górskiej i przepiękne, mistrzowskie prace o tematyce floralnej. Warto pamiętać, że akwarele te nie są zbyt często eksponowane ze względów konserwatorskich.


Kwiaty w wazonach, astry, słoneczniki i malwy, malował artysta na zamówienie i wielu znajomych i przyjaciół chciało mieć u siebie takie kwietne arcydzieła.
W  sali katowickiego muzeum możemy je obecnie podziwiać i pozachwycać się ich pięknem.
Przy okazji zwiedzania tej ekspozycji warto również obejrzeć zbiory stałe poświęcone temu artyście. Są rozmieszczone w pozostałych muzealnych pomieszczeniach, gdzie eksponowane są także zdjęcia, matryce, oryginalne narzędzia pracy twórczej, a także medal, jaki Paweł Steller otrzymał w Paryżu.

Szerzej o twórczości Pawła Stellera pisałam w artykule, który znaleźć można pod linkiem:
https://artspojrzenie.blogspot.com/2014/12/goralskie-pejzaze-i-hardzi-staruszkowie.html
Wspomniany w tym tekście pomnik zaprojektowany przez artystę, który dawniej stał w centrum placu Wolności w Katowicach już nie istnieje.

Wystawa czasowa czynna będzie do 20 lutego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Baśniowe szkła Jerzego Słuczan - Orkusza

PODSUMOWANIE roku 2019 w sztuce