Południowe pejzaże Andrzeja Borowskiego w Karpaczu


W Muzeum Zabawek imienia Henryka Tomaszewskiego mieszczącym się w dawnym dworcu kolejowym w Karpaczu można oglądać nie tylko prezentację kolekcji twórcy Teatru Pantomimy, ale też sztukę współczesną. Na wystawach czasowych pokazywane są dzieła najnowsze i co ciekawe w tej dość trudnej aranżacyjnie przestrzeni hali dworcowej prezentują się one znakomicie. Na wystawę krakowskiego artysty Andrzeja Borowskiego wchodzi się po schodkach na górę, na piętro, gdzie przez małe okienka wpada światło. Obrazy są zawieszone na ścianach oraz na wysuniętych ku widzowi sztalugach. Specyficzne oświetlenie wydobywa z półcienia walory tych pejzaży i martwych natur. Ich wspaniale dograne kolory dźwięczą a to błękitem a to oranżem; a nieco zgeometryzowane ułożone jedna nad drugą warstwy tworzą na tych obrazach szczególną równowagę.


Wystawa nosi tytuł "Geologia" i prezentuje głównie widoki z Grecji i Francji. Nieco surrealistyczne, mroczne kwietne pola pojawiają się obok górskich szczytów i starannie zakomponowanych pól. Wśród martwych natur widzimy egzotyczne ryby, muszle, owoce, wzorzyste tkaniny, przypominające obrazy przedwojennych krakowskich kolorystów.
.

 Andrzej Borowski uwiecznia najczęściej czyste krajobrazy, zupełnie pozbawione sztafażu. Nie ma na nich ludzi ani zwierząt. Jest sama przyroda, jej wyrafinowane, nadrealne piękno wyglądające jak ze snu. Fragmenty architektury pojawiają sie gdzieś w tle, zdominowane przez dzieła natury. Tylko kilka prac pokazuje miasto (cykl Nicea) i  wypełniających je ludzi. Te miejskie widoki malowane szkicowo, szybko, pokazują ludzi tworzących z otoczeniem szczególną symbiozę. Podczas pobytu w Karpaczu warto zwiedzić tę piękną wystawę, jakże wspaniale korespondującą wizualnie z widokami Karkonoszy, jakie otaczają to górskie miasteczko, z górującą nad nim Śnieżką.

Ekspozycja cznna jest do 1 sierpnia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz