Grupa OŚcienia w Chorzowie


Powstała na przełomie lat 80. i 90. XX w. opolska Grupa OŚcienia prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie. Artyści, którzy różnią się zasadniczo, reprezentując odmienne style w malarstwie lub rzeźbie, jak zawsze zaprosili na swoją prezentację gościa - tym razem jest to chorzowska mistrzyni ceramiki Anna Stawiarska, uznana już artystka, absolwentka wydziału ceramiki i szkła wrocławskiej uczelni.
Grupę OŚcienia tworzą Tomasz Chmielewski, Jerzy Dmitruk, Marian Molenda, Zbigniew Natkaniec, Krzysztof Rozpondek i Edward Syty. Mieszkają i tworzą na Opolszczyźnie, choć ukończyli różne uczelnie plastyczne. Ich prace budzą w widzu zaskoczenie - na chorzowskiej wystawie możemy zobaczyć np. przywieszoną do ściany niekończącą się rękę albo samochodzik przypominający te, jakie w czasach PRL jeździły po polskich drogach.


Te zdumiewające obiekty rzeźbiarskie absolwenta poznańskiej PWSSP Zbigniewa Natkańca skonfrontowane zostały z niewielkimi ażurowymi rzeźbami Tomasza Chmielewskiego (marmurowe śnieżnobiałe "Logo", przez które wernisażowi goście próbowali wyglądać jak przez okienko, obserwując kolejne prace ustawione w rzędzie). Chmielewski to twórca, który ukończył warszawską ASP.


Zawieszone nieopodal przyciągają wzrok prace malarskie Jerzego Dmitruka urzekające bajecznymi kolorami i surrealistycznym humorem (można tam zobaczyć np. porywacza kaktusowego albo kelnera z wielką rybą pod pachą), a wielkoformatowe "chropowate" prace z cyklu "Obrazy plażowe" Edwarda Sytego, który ukończył krakowską ASP wykonane techniką akrylu, najlepiej oglądać z pewnej odległości.


Malarstwo i rzeźba na tej wystawie przenikają się i uzupełniają. W mniejszej z sal galerii można podziwiać ceramiczne prace od lat związanego z wydziałem ceramiki i szkła wrocławskiej ASP Krzysztofa Rozpondka (na wystawie ciekawość budzą jego ceramiczne obiekty takie jak kosmiczny "Organ II"z 2015 roku, albo abstrakcyjne "Gracje" z 2016/2017) oraz "plakiety" przypominające wielkie piernikowe ciastka (!) z motywami architektury miejskiej (Oleśnica) lub widokami górskimi autorstwa Anny Stawiarskiej.


Wystawa czynna jest do 25 marca.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brawurowa premiera "Manekinów" w Operze Wrocławskiej

"Staram się zbytnio nie intelektualizować swojego malarstwa" — wywiad z argentyńskim malarzem Alejandrem Mariottim

"Nasze imprezy są flamenco, żyjemy flamenco, śpimy flamenco i jemy flamenco" – wywiad z Tomatito