Zdjęcia z krakowskiego Muzeum Narodowego na platformie Google Arts&CultureWybrane wnętrza oraz zbiory Muzeum Narodowego w 
Krakowie już niebawem będą dostępne dla internautów na całym świecie. To dzięki platformie Google Arts&Culture, na której swoje dzieła udostępnia ponad 1500 instytucji kultury z 70 krajów. 

Google Arts&Culture gromadzi dzieła największych instytucji kultury z całego świata   Tate Modern z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku czy Galeria Uffizi z Florencji to tylko niektóre z nich. Do grona polskich partnerów Google Arts&Culture dołączyło właśnie Muzeum Narodowe w Krakowie. Już za kilka tygodni z każdego miejsca na świecie będzie można odbyć wirtualny spacer po jego wnętrzach.

- W Polsce stworzyliśmy wirtualne wycieczki między innymi po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy warszawskim Zamku Królewskim. Od kilku dni w Krakowie gości zespół Google Arts&Culture, który fotografuje wnętrza Muzeum Narodowego. Dzięki naszym technologiom użytkownicy platformy oglądając te zdjęcia będą mieli wrażenia, jakby sami spacerowali po muzealnych salach — poinformował Piotr Zalewski z Google.

- Misją Muzeum Narodowego w Krakowie jest nie tylko troska o powierzone nam dzieła, ale także udostępnianie ich wszystkim, którzy czerpią inspirację z kontaktu ze sztuką. Jesteśmy dumni ze współpracy z największą na świecie platformą, zapraszającą do obcowania z dziełami sztuki w cyfrowym świecie. Bardzo się cieszymy, że nasza kolekcja znajdzie w nim swoje miejsce, wierzymy także, że wirtualne wycieczki wśród naszych zbiorów zachęcą wiele osób do obejrzenia ich na żywo - stwierdził dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej.

Do tworzenia wirtualnych wycieczek (Museum View) Google wykorzystuje Trolley. Jest to wózek pchany przez operatora. Ma zamontowany na ramie system aparatów, dzięki czemu łatwo przemieszcza się po wnętrzach muzeum. 
Jest  wyposażony w panoramiczny aparat robiący zdjęcia w 360 stopniach, lasery mierzące odległość wózka od ścian, czujniki ruchu śledzące jego pozycję, dysk twardy do przechowywania danych i laptop, z którego steruje się całym systemem.

O Google Arts & Culture
Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 1500 muzeów z całego świata. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają okazję odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata — od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela.  Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w internecie, na iOS i Androidzie. O najnowszych projektach można przeczytać na oficjalnym blogu Google Keyword.


Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszą (rok założenia 1879) noszącą nazwę „Narodowe” i  największą pod względem liczby zbiorów, którymi się opiekuje, tego typu instytucją w Polsce pod względem liczby budynków, oddziałów, działów naukowych oraz oddanych pod opiekę obiektów (ponad 800 tysięcy). Posiada wspaniałe kolekcje dzieł sztuki polskiej, europejskiej i światowej, liczny zbiór wyrobów rzemiosła, militariów i tkanin z Zachodu i Wschodu oraz numizmatów. Co roku organizuje kilkanaście wystaw czasowych. Najpopularniejszą z nich jest obecnie ekspozycja „Wyspiański”, prezentowana w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1. 
Zobaczyło ją już ponad 160 tys. zwiedzających. Wkrótce dołączą do nich użytkownicy Google Arts & Culture.

Foto:Agata Jabłońska/MNK

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz