WARTO ZOBACZYĆ, odc.15 - śladami Beksińskiego


W lipcowym odcinku cyklu WARTO ZOBACZYĆ chciałabym zachęcić was do odwiedzenia muzeów i galerii, w których prezentowane są dzieła jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich artystów - Zdzisława Beksińskiego. Artysty urodzonego w 1929 r. w Sanoku, a zamordowanego  w Warszawie w 2005 r. Minęło 13 lat od jego śmierci, a malarstwo i fotografia oraz rysunki tego artysty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i wciąż budzą ogromne emocje. Aby zapoznać się z twórczością mistrza z Sanoka warto wybrać się do jego rodzinnego miasta, gdzie w Muzeum Historycznym obejrzeć można 600 dzieł udostępnionych w kilku salach sanockiego zamku. Zarówno miłośnicy fotografii Beksińskiego, jak i wielbiciele jego malarstwa znajdą tu to co najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości. W sanockiej Galerii Beksińskiego można zobaczyć jak wyglądała warszawska pracownia artysty,  jak również obejrzeć ostatni namalowany przez Beksińskiego obraz, ukończony w dniu jego tragicznej śmierci. Wstęp na wystawę jest płatny.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia po to by lepiej poznać dzieła Beksińskiego jest Częstochowa, gdzie w Miejskiej Galerii Sztuki znajduje się Muzeum Beksińskiego, w którym prezentowane są obrazy i rysunki mistrza z Sanoka. Ta stała ekspozycja to pokaz prac z kolekcji państwa Ewy i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów dzieł artysty. Na częstochowskiej wystawie obejrzeć można 30 obrazów i 30 rysunków, które stanowią depozyt udostępniany publiczności wraz z wystawą czasową fotografii "Beksiński. Granice realności". Wstęp na wystawę jest płatny. Można też skorzystać z oprowadzania po ekspozycji - najbliższe odbędą się 1 sierpnia i 8 sierpnia o godzinie 12.00.
Z Częstochowy nie jest tak daleko do Krakowa, gdzie Zdzisław Beksiński ma swoją galerię stałą w Nowohuckim Centrum Kultury. Cała ekspozycja nowohucka liczy aż 250 dzieł artysty.Wstęp płatny.
Kilka prac mistrza z Sanoka można też obejrzeć w Muzeum Śląskim w Katowicach (wstęp płatny, z wyjątkiem wtorków, kiedy zbiory MŚ udostępniane są za darmo), a także w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, gdzie w stałej kolekcji znajdują się mało znane obrazy i rzeźby artysty z blachy (wstęp płatny, z wyjątkiem wtorków, kiedy to stałą kolekcję muzealną zwiedzać można za darmo).
Kolejnym wartym polecenia miejscem, które wielbiciela twórczości Beksińskiego może zainteresować jest Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie prezentowana jest do końca września 2018 r. ekspozycja "Beksiński. In hoc signo vinces". Wstęp na tę wystawę jest płatny. To już trzeci pokaz twórczości tego artysty w tym warszawskim muzeum . Obejrzeć można 20 obrazów, 30 rysunków i 30 fotografii - z kolekcji państwa Dmochowskich (2 obrazy pochodzą z kolekcji własnej Muzeum Archidiecezji Warszawskiej). Mimo iż Zdzisław Beksiński mieszkał i tworzył przez wiele lat w stolicy, nie doczekał się w Warszawie stałej galerii czy muzeum prezentującego jego dzieła.
To tylko niektóre miejsca, gdzie podziwiać można niesamowite malarstwo i prekursorskie fotografie Beksińskiego. Podczas wakacyjnych podróży warto wybrać się do tych galerii, gdzie obejrzeć można działa mistrza z Sanoka.

Kolejny odcinek cyklu WARTO ZOBACZYĆ ukaże się pod koniec sierpnia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz