Warto zobaczyć, odc. 12 majówkowy

Foto: Anna Karpowicz-Westner

Właśnie  zaczął się jeden z najdłuższych weekendów w roku, trwający 9 dni, dla tych, którzy wzięli 3 dni urlopu i odpoczywają nad morzem lub w górach, bądź podróżują i zwiedzają miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Sopot. W tym majówkowym klimacie chciałabym polecić wam 5 interesujących wystaw, które warto zobaczyć.
W Warszawie prócz takich klasycznych miejsc obleganych przez turystów jak Zamek Królewski, Wilanów czy Łazienki warto wybrać się do Muzeum Narodowego na wystawę "Sztuka Wicekrólestwa Peru" prezentującą wybór 80 eksponatów z gromadzonej od 1966 r. kolekcji Aldo Barbosy-Sterna z niesamowitymi wyrobami ze srebra, a także intrygującymi obrazami religijnymi stanowiącymi mieszankę wpływów kultury prekolumbijskiej i  włoskiego manieryzmu.

Foto: mat.pras. MN w Warszawie

Ekspozycja ta trwa do 20 maja, a potem będzie ją można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp płatny. W długi weekend warszawskie muzeum nieczynne jest 30 kwietnia, a także 1 maja i 3 maja.


Foto: Anna Karpowicz-Westner

Kolejna warta odwiedzenia wystawa znajduje się w galerii Raven na krakowskim Kazimierzu. To "Teatr Rzeczywistości" Katarzyny Karpowicz, bajecznie kolorowa, egzotyczna, pełna masek, mroczna opowieść o ludziach, ich zachowaniach, uczuciach namalowana w niezwykłej scenerii. Wystawa czynna jest przez cały długi weekend (oprócz niedzieli). Wstęp bezpłatny.

We Wrocławiu otwarto niedawno znakomitą ekspozycję prac malarskich, rysunków, projektów scenograficznych  Tadeusza Brzozowskiego, na której znajduje się ponad 200 dzieł tego malarza związanego z Grupą Krakowską.

Foto: mat.pras. MN we Wrocławiu

 Wiele z tych prac pokazywanych jest po raz pierwszy - pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, chociaż są też obrazy z największych polskich muzeów. W Pawilonie Czterech Kopuł ekspozycji "Tadeusz Brzozowski - inspiracje, konteksty, ślady" poza dziełami Brzozowskiego są też prace takich artystów jak Tadeusz Makowski, Witkacy czy Abakanowicz. Wstęp płatny. Ekspozycja czynna do końca lipca. W majówkowy długi weekend Pawilon Czterech Kopuł nieczynny jest tylko 30 kwietnia (poniedziałek) i 1 maja. Podczas wizyty na wystawie Brzozowskiego warto obejrzeć również kolekcję stałą sztuki współczesnej, a także obejść "Kopuły" zwracając uwagę na znajdujące się tam prace Magdaleny Abakanowicz i Xawerego Dunikowskiego.

Foto: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Czwarta wystawa, którą chciałabym polecić odwiedzającym Wybrzeże znajduje się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jest to jubileuszowa wystawa "75 x 75" Edwarda Dwurnika prezentująca 75  olejnych prac warszawskiego artysty, ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego, Zachęty, kolekcji prywatnych i od samego artysty. Można tu obejrzeć także  jeden z najwcześniejszych jego obrazów z 1966 roku, niedawno odnaleziony widok Chęcin. Wystawa czynna do 17 czerwca. Wstęp płatny, choć w piątki ekspozycje można zwiedzać za darmo.


Foto: MN w Gdańsku

Aby zwiedzić ostatnią z polecanych przeze mnie wystaw trzeba wybrać się do Gdańska, do Muzeum Narodowego - Oddział Zielona Brama, które zarówno 1 maja jak i 3 maja jest czynne dla zwiedzających. Muzeum nieczynne będzie tylko 30 kwietnia, jak w każdy poniedziałek. Spośród kilku ekspozycji za najbardziej interesująca uznałam wystawę "Ave Kobieta" gdańskiej artystki Beaty Ewy Białeckiej, absolwentki krakowskiej ASP.
Portrety kobiece, specyficzne, chłodne, wyrafinowane, niemal monochromatyczne, pokazane zostały obok scen mitologicznych i  wizerunków świętych chrześcijańskich (św. Sebastian). Na wystawie można obejrzeć 57 prac. Wstęp płatny, poza piątkiem. Wystawa czynna do 22 lipca.
Kolejny odcinek cyklu WARTO ZOBACZYĆ pojawi się na blogu pod koniec maja.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz