Noc Muzeów we Wrocławiu

W sobotę 20 maja we wrocławskich muzeach i galeriach będziemy mogli obejrzeć, posłuchać i włączyć się w różnorodne atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy. Jak co roku można zwiedzać wszystkie muzea i galerie bezpłatnie, a żeby zainteresować osoby, które zwykle nieczęsto zaglądają do przybytków sztuki, postanowiono dodatkowo zachęcić wrocławian i turystów grami, happeningami i koncertami.
Muzeum Narodowe będzie czynne już od godziny 16.00. i  kusi nie tylko licznymi ekspozycjami stałymi i czasowymi (jak np. otwartą kilka dni temu wystawą w ramach Biennale Sztuki Mediów, którą można lepiej poznać dzięki oprowadzaniu o godz.20.00). Od 17.00 do 19.00 odbędą się również 3 spacery tematyczne: "Muzealne tajemnice i osobliwości", "W świecie legend, baśni i mitów" oraz "Piekielne straszydła i anielskie duchy". Będzie więc strasznie, tajemniczo i baśniowo, jak zapowiadają organizatorzy.
Po raz pierwszy do Nocy Muzeów włącza się w tym roku nowe wrocławskie muzeum  otwarte zaledwie rok temu - Pawilon Czterech Kopuł, gdzie o godzinie 16.00 będzie można uczestniczyć w grze dla dorosłych ("Sztuka tajemna"), a o 20.00 w happeningu "Tłum to my", który związany jest z dziełem Magdaleny Abakanowicz. O godzinie 16.00 można będzie wysłuchać wykładu poświęconego wybitnemu rzeźbiarzowi Xaweremu Dunikowskiemu.
W Muzeum Etnograficznym w Noc Muzeów o godzinie 18.00 otwarta zostanie nowa wystawa poświęcona kulturze cygańskiej "Pe drom baro... Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów", a także posłuchać oryginalnej muzyki cygańskiej, zaś o 21.00 zwiedzić ekspozycję z kolekcjonerem cyganaliów.
Jedyne w Polsce Muzeum Architektury mieszczące się w dawnym klasztorze pobernardyńskim zachęca do odwiedzin wystawy wrocławskiego malarza Józefa Hałasa,  nie tylko proponując oprowadzanie kuratorskie o godzinie 18.30 i 20.30, ale i specjalnie przygotowaną grę.
We Wrocławiu do nocnego zwiedzania zachęcają też galerie BWA - zarówno czynna od godz. 16.00 galeria Awangarda BWA Wrocław (wystawa zbiorowa w ramach projektu Out of Sth, po której o godzinie 20.00 oprowadzać będą kuratorzy), jak i galeria SiC, w której ceramiczne "Fetysze fitnesu" Macieja Kasperskiego obejrzeć będzie można podczas oprowadzania kuratorskiego o 17.00, a o 17.45 zorganizowane będą zajęcia sportowe i performance z udziałem artysty.
W galerii Studio BWA Wrocław po raz ostatni będzie okazja do obejrzenia wystawy "The Gradual Disappearance of Melancholy" francuskiego artysty Fabiena Lédé. Spotkanie z artystą przewidziane jest na godzinę 21.00, a o 22.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.
Na sobotnią Noc Muzeów planowany jest również wernisaż na Jatkach w galerii BB, gdzie otwarta zostanie ekspozycja prac Dąbrówki Idy Huk "Ona tańczy z wilkami". Natomiast w galerii !Socato  w godzinach 18.00-21.30 będzie można zwiedzić wystawę "Generator" Olgi Ząbroń i Mateusza Dąbrowskiego prezentującą sztukę abstrakcyjną młodych artystów.
Warto zajrzeć również do niedawno otwartego Muzeum Teatru imienia Henryka Tomaszewskiego, a także do Pałacu Królewskiego,  w którym od 18.00 do 23.30 można oglądać wystawy stałe oraz wybrać się na Tunel Wrażeń, czyli spotkanie z Awatarem w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie w Saloniku romantycznym i na dziedzińcu można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej.
To tylko niektóre miejsca, które wybrałam dla miłośników sztuki, chcących nadrobić podczas Nocy Muzeów zaległości w oglądaniu wystaw, zarówno czasowych jak stałych. 20 maja zapewne podobnie jak w ubiegłym roku trzeba się będzie mocno zastanowić, co wybrać z bogatej oferty wrocławskiej Nocy Muzeów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz