Wanda Gołkowska w Awangardzie

Rok 2017 to czas obchodów Roku Awangardy, a więc szereg ekspozycji, które w muzeach i galeriach prezentują twórców zarówno przedwojennych awangardowych kierunków jak i tych którzy awangardowym poszukiwaniom oddawali się jeszcze nie tak dawno. W krakowskiej Kamienicy Szołayskich trwa pokaz "Potęga awangardy", a wrocławskie BWA Awangarda prezentuje ekspozycję "Wystawa otwarta" Wandy Gołkowskiej (1925-2013), artystki, która uchodzi za jedną z najbardziej awangardowych postaci wrocławskiego środowiska twórczego.
Urodzona w Rzeszowie, w latach 1946-1951 studiowała na PWSSP we Wrocławiu, którą to uczelnię ukończyła dyplomem w pracowni profesora Eugeniusza Gepperta. Była pierwszą studentką PWSSP we Wrocławiu. Początkowo tworzyła prace figuralne, od których coraz bardziej przechodziła do abstrakcji. W jej twórczości można zaobserwować fascynację informelem, malarstwem materii, strukturalizmem, a z czasem również konceptualizmem i op-artem.
Wanda Gołkowska zajmowała się wieloma twórczymi działaniami - od malarstwa, grafiki, rysunku, po akcje artystyczne. Współtworzyła grupy artystyczne, z których najbardziej znana jest Grupa Wrocławska. Była związana z prowadzoną przez Jerzego Ludwińskiego Galerią Pod Moną Lisą. Tworzyła w nurcie abstrakcji geometrycznej, ale jej prace stanowiły efekt nieustannych poszukiwań. Wrocławska ekspozycja w galerii BWA AWANGARDA prezentuje dzieła Gołkowskiej od początku lat 50. XX w. do początku XXI w. zestawione z dziełami artystów najnowszych - studentów jedynego w Polsce kierunku Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja pokazuje ciągłość awangardowych poszukiwań i eksperymentowanie z materią twórczą niebanalnej osobowości jaką również jako pedagog była Wanda Gołkowska.
Ekspozycja czynna do 24 kwietnia 2017 r.
Foto: mat.pras. BWA Wrocław

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz