Rysunek stall z kościoła św. Krzyża w Muzeum Wyspiańskiego
Najnowszemu pokazowi zakupionego w ubiegłym roku rysunku "Bok stall z kościoła Św. Krzyża w Krakowie" autorstwa Wyspiańskiego (zakup zrealizowany dzięki udzielonej dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) towarzyszy kolejna odsłona wystawy.
Zachowuje scenariusz z poprzednich edycji, czyli podział na sale: "We własnym domu", "Żywioły", "Wawel-dramat królów", "Apollo-Chrystus, "Księgi moje" i "Metamorfozy".
Na parterze wzorem poprzednich odsłon ekspozycji w oddziale Muzeum Narodowego Wyspiański możemy od 4 lipca oglądać autoportrety twórcy "Wesela", uzupełnione o wizerunki żony i dzieci artysty, portrety jego przyjaciół i bliskich znajomych, jak również widoki Krakowa zaobserwowane z okna mieszkania przy ulicy Krowoderskiej i ulice rodzinnego miasta Wyspiańskiego.
Rysunek "Bok stall z kościoła Św. Krzyża w Krakowie" powstał w roku 1896, w czasie odnawiania gotyckich wnętrz świątyni. Prace prowadzili architekci Tadeusz Stryjeński i Zygmunt Hendel (to od jego spadkobierców rysunek został zakupiony). W sierpniu 1896 r. Wyspiański został przez nich poproszony o przygotowanie projektu dekoracji malarskiej prezbiterium i nawy kościelnej. Wyspiański przystąpił do odrysów wnętrza kościoła, co opisał na łamach krakowskiego "Życia": Gdy się rozpoczynało odnawianie Kościoła św.Krzyża, zamierzone na bardzo szeroką skalę, nie można jeszcze było wiedzieć, co kryje wnętrze, na pozór zbiedzone i brudem zeszargane. Obrazy, drewniane ołtarze, stalle niknęły pod grubemi warstwami kurzu, wnętrze posępne było, groźne,dzikie,pajęczyn pełne czarnych i mroku.
Podczas prac remontowych odkryto we wnętrzu ślady dawnych malowań. Wyspiańskiemu przypadła więc rola nie tyle tworzącego, ile dokumentującego odsłanianą partiami polichromię. Rysunek bocznej części zaplecków barokowych stall z nawy kościoła św.Krzyża pochodzi właśnie z tego czasu. Był on publikowany jako ilustracja do tekstów Wyspiańskiego, zamieszczanych na łamach takich pism jak "Życie" (w 1897 roku) oraz "Rocznika Krakowskiego (z 1898 roku).
Komentarze
Prześlij komentarz