Wystawa 100 arcydzieł z warszawskiego MN w Szwajcarii






Od 27 czerwca do 9 listopada czynna będzie wystawa La Pologne rêvée. 100 chefs-d’oeuvre du Musée national  de Varsovie w szwajcarskiej Lozannie. Jest to wspólny projekt Muzeum  Narodowego w Warszawie i Fondation de l'Hermitage, organizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. 

Ekspozycja prezentuje przede wszystkim dzieła z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku – okresu największego rozkwitu sztuki w Polsce, która wówczas  pozbawiona była suwerenności państwowej. Artyści, tworząc w nurcie historyzmu, realizmu, impresjonizmu czy symbolizmu, realizowali tendencje sztuki europejskiej, a jednocześnie wyrażali przywiązanie do historii narodu. Wystawa koncentruje się na romantycznym micie rodzimości polskiej kultury, który ujawniał się zarówno w malarstwie akademickim, jak i awangardowym. 

Dzieła  artystów, takich jak Olga Boznańska, Konrad Krzyżanowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Władysław Podkowiński, Ferdynand Ruszczyc, Zofia Stryjeńska i Stanisław Wyspiański, ukazują ich rozumienie historii, wrażliwość na przyrodę, siłę wyobraźni oraz emocjonalne traktowanie koloru i formy. To wszystko składa się na unikatową panoramę polskiej sztuki. 

Kuratorki wystawy: Agnieszka Lajus, Agnieszka Bagińska (MNW) 

Wystawa zorganizowana jest przez Fondation de l’Hermitage w Lozannie i Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

(mat.pras.)

Foto: "Pejzaż zimowy"Juliana Fałata z 1913 r., ze zbiorów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekarz was zeżre na kolację, czyli o "Złej dziewczynce"

Wszyscy jesteśmy barbarzyńcami?

"Nabucco" - o żądzy władzy, miłości i nienawiści