Posty

Wyświetlanie postów z stycznia 14, 2020

Japoński notes Wajdy

Obraz

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie do 6 marca czynna jest wystawa szkiców i rysunków Andrzeja Wajdy z jego pobytów w Japonii "Andrzej Wajda. Japoński notes". Reżyser i malarz był w Kraju Kwitnącej Wiśni siedem razy: w 1970, 1980, 1987,1989, 1992, 1993 oraz w 1996 roku. W sześciu podróżach towarzyszyła mu żona Krystyna Zachwatowicz.
"W Japonii spotkałem ludzi bliskich memu sercu. (...) Mają te wszystkie cechy, które chciałem przez całe moje życie rozwijać i pielęgnować w sobie: powagę, poczucie odpowiedzialności i honoru oraz potrzebę tradycji" - mówił Andrzej Wajda.


Na wystawie pokazane są niewielkie rozmiarami prace wykonane piórem, kredkami lub flamastrami, w układzie chronologicznym. Jednym z motywów powtarzanych przez artystę jest Budda, który jak twierdził artysta, jest niezwykle trudny do narysowania, a jego "bezkształtność jest wyrazem roztopienia w spokoju".


Innym chętnie podejmowanym tematem szkicowanym o różnych porach d…

Wizerunki pisarzy w Muzeum Hutten-Czapskiego

Obraz
Czy pamiętamy twarze, bądź późniejsze wyobrażenia wizerunków, choćby tych najsławniejszych autorów, których wpływ na rozwój literatury, nauki i kultury czy religię był bezsprzeczny? Warto popatrzeć na ludzi parających się zawodowo piórem, poetów, pisarzy, świętych kościoła katolickiego i wielkich reformatorów religijnych, wybitnych uczonych z różnych dziedzin – astronomów, historyków, geografów i kartografów, medyków, podróżników. Na jednym z portretów został na przykład ukazany Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, który opisał swoją pełną przygód podróż do Ziemi Świętej, odbytą w latach 1582–1584.


73 stare księgi, 5 atlasów i 14 map ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – tak wygląda nowa wystawa „Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła”, którą obecnie można oglądać w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Ekspozycja pokazuje, zachowane na kartach ksiąg, portrety znanych pisarzy, poetów i uczonych z Polski i Europy: m.in. Homera, Adama Mickiewicza czy Erazma z Rotterdam…