Posty

Wyświetlanie postów z września 22, 2019

„Rolą artysty jest kreowanie rzeczywistości” – wywiad z Andrzejem i Teresą Wełmińskimi

Obraz
W cyklu Wywiad z artystą – Andrzej i Teresa Wełmińscy
Artystyczne spojrzenie: W październiku w galerii Floriańska 22 będzie można obejrzeć Państwa prace – obrazy, rysunki, instalacje, obiekty. Czy tradycyjna przestrzeń galerii będzie dużym wyzwaniem dla twórców prezentujących się głównie na scenie teatralnej? Czy ta ekspozycja będzie rodzajem sceny teatralnej? Czy mogą Państwo zdradzić, czego widzowie mogą się spodziewać na Floriańskiej? Czyżby teatru w galerii?
Teresa Wełmińska: Nasze prace wystawiane bywają nie tylko na scenach. Na początku tego roku w galerii Studio Tommaseo w Trieście prezentowaliśmy instalację Esse est percipi, później w Londynie w POSK Gallery odbyła się wystawa Suspension Condition.
Andrzej Wełmiński: W galerii Floriańska 22 zamierzamy rozłożyć instalację (składającą się z kilku elementów), a rysunki i fotogramy będą stanowiły dodatkowy komentarz. Wystawa odnosi się do spektaklu Kometa i ogniskuje się nawybranych i istotnych wątkach. Jednym z nich jest tytułowa Ur…

Seans multimedialny w Pawilonie 4 Kopuł

Obraz
Współczesne  muzea się zmieniają. Coraz więcej nowych form, adresowanych do widzów, którzy na co dzień obcują z wirtualną rzeczywistością, wykorzystują do promocji  instytucje kulturalne. W Krakowie ogromną popularnością cieszą się mappingi na fasadach muzeów (Muzeum Narodowe zorganizowało taki pokaz przy okazji wystawy Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Śląskie w Katowicach też prezentowało dzieje swoich poindustrialnych budynków na fasadzie jednego z nich) czy teatrów (krakowski Teatr imienia Słowackiego). Na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu mappingi przyciągają tłumy.
We Wrocławiu 20 i 21 września zorganizowano festiwal Kinomural na Nadodrzu, który również zgromadził sporą publiczność.
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu od kilku dni organizuje seans multimedialny wewnątrz swoich przestronnych sal, zaprojektowanych przez modernistycznego architekta Hansa Poelziga w 1913 roku.


Warto wybrać się na seans pod hasłem #zobacz#usłysz#dotknij# na którym podczas 45 minut w nowy, zupe…