Posty

Wyświetlanie postów z sierpnia 23, 2019

Rok kobiet na krakowskiej ASP

Obraz
Senat krakowskiej ASP ustanowił rok 2019  Rokiem Kobiet z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z tej okazji zorganizowano ekspozycję pod takim własnie tytułem. Można tu obejrzeć prace 25 artystek.
Są to:
Zofia Baltarowicz-Dzielińska, Martyna Borowiecka, Marta Bożyk, Bronisława Galiczanka, Ewa Janus, Maria Jarema, Alina Kalczyńska-Scheeviller, Ewa Kierska-Hoffmann, Teresa Kotkowska-Rzepecka, Lilla Kulka, Krystyna Konecka-Grzybowska, Janina Kraupe, Edyta Mąsior, Halina Miączyńska, Krystyna Misiak, Kinga Nowak, Krystyna Orzech, Małgorzata Przygrodzka, Zofia Pugetowa, Janina Reichert-Toth, Hanna Rudzka-Cybis, Maria Stangret, Irena Trzetrzewińska, Danuta Urbanowicz, Monika Wanyura-Kurosad. Jedyny artysta, którego praca prezentowana jest na wystawie to Henryk Wiciński.Niewielka sala Muzeum Akademii Sztuk Pięknych  wypełniona jest  pracami  artystek związanych z krakowską uczelnią. Pokaz "ROK KOBIET z krakowskiej ASP" trwa do października 2019 roku.
Prezentacja obejmuje prace pows…

Wspomnienie o Zbigniewie Makowskim

Obraz
Zbigniew Makowski  to artysta, który  mówił o sobie  surromantyk. Mimo  85 lat wciąż tworzy i choć od  niemal 30 lat nie opuścił Warszawy (nie przybył również na otwarcie swojej wystawy do wrocławskiego Muzeum Narodowego w 2015 roku), to bynajmniej nie ustawał w intensywnej twórczej aktywności. Ten urodzony w 1930 roku surrealista, który biegle władał kilkoma językami, w tym łaciną i greką, szczególnie cenił sobie intelektualne gry z malarstwem, kochał matematykę i filozofię, a pracownię miał pełną, oprócz własnych wciąż powstających prac, również przyrządów takich jak ekierki, kątowniki, linijki ("Jestem linearystą", powiedział w jednym z wywiadów), dzwonki, urządzenia muzyczne, pamiątki z podróży, liczne motta stworzone przez znanych ludzi. I książki.
Był malarzem, rysownikiem, poetą, a przede wszystkim człowiekiem o niesamowitej wyobraźni, który w naszych skomputeryzowanych czasach, o zgrozo!, nie posiadał nawet maszyny do pisania i doskonale się bez tego obywał.  Po stu…