Posty

Wyświetlanie postów z maja 12, 2019

Statek Robinsona w klasztorze

Obraz
Wystawa "Statek Robinsona" przygotowana przez wrocławską Galerię Miejską w Muzeum Architektury mieszczącym się w dawnym klasztorze bernardynów to metafora współczesności, świata, który tonąc ratunku może szukać wyłącznie w sztuce. Społeczeństwo jawi się tu jako  zbiorowisko jednostek odizolowanych, samotnych w tłumie, wegetujących, żyjących w biedzie i przerażeniu, w oczekiwaniu na rychły upadek i śmierć. Artyści i ich prace są lustrem odbijającym problemy nurtujące dziś właściwie większość ludzi.


Ta wystawa, gigantyczna, bo prezentująca 190 prac, wykonanych przez 55 artystów z Polski, Węgier, Słowacji i Czech jest uniwersalnym zwierciadłem, w którym przegląda się świat. Czas odmierzają niezwykłe skomplikowane mechanizmy Jarosława Kukowskiego (w kwietniu ubiegłego roku w Galerii Miejskiej można było oglądać prace tego artysty i jego uczniów), a zaklęte w obrazy traumy Miry Żelechower -Aleksiun umieszczone zostały nieopodal wielkiego obrazu Ostatniej Wieczerzy Mariusza Mikoł…

Radość koloru, czyli o malarstwie Teresy Starzec

Obraz
"Widzę, myślę i czuję kolorem. Energia koloru buduje formę w obrazie swoim świeceniem i głębią", mówi asTer Star Teresa Starzec.

Przypominam sobie te słowa, patrząc na obrazy malarki, która urodzona w Krakowie, ukończyła malarstwo i grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem kształciła się w Sztokholmie. Od wielu lat związana jest jednak z Warszawą.

"Kraków był dla mnie ważny jako środowisko, które mnie ukształtowało. A w Warszawie, do której się przeprowadziłam jak miałam 28 lat, mogłam nabrać rozpędu w mojej twórczej pracy", wspomina artystka .

Jej prace wyrastają z tradycji krakowskiego koloryzmu, ale z tradycyjnym malarstwem nie mają nic wspólnego, zwłaszcza że Teresa Starzec jest  zwolenniczką malarstwa totalnego, obejmującego nie tylko jej dokonania malarskie czy rysunkowe, ale i modę, charakterystyczny image, a także pracę pedagogiczną, metody kształcenia, jakie stosuje w założonej w Warszawie przy Foksal 11 Fundacji Atelier. Jej prace znajdują się…