Posty

Wyświetlanie postów z października 11, 2018

Arcydzieła sztuki średniowiecznej

Obraz
Wystawy sztuki dawnej w polskich muzeach to zwykle rarytasy, prawdziwe białe kruki wśród wystawienniczych pokazów. W ostatnich miesiącach mieliśmy jednak okazję do podziwiania ich zarówno w Krakowie, gdzie wreszcie po długoletnich oczekiwaniach, zaprezentowano sztukę mistrza Hansa von Kulmbacha, jednego z najzdolniejszych artystów wczesnego renesansu, twórcy znakomicie prosperującego w Norymberdze, skąd do krakowskiego kościoła Mariackiego zamówili wspaniały cykl świętej Katarzyny Aleksandryjskiej zamożni mieszczanie Bonerowie, do ozdoby jednej z kaplic. Stąd tytuł wystawy w Pałacu Erazma Ciołka "Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa".
W październiku dzięki Muzeum Narodowemu we Wrocławiu mamy okazję obserwować wspaniałe mistrzowskie dzieła późnego średniowiecza. W oplecionym czerwonym i zielonym bluszczem budynku, tak chętnie fotografowanym przez turystów i wrocławian, na parterze pokazano dwie niezwykłe wystawy.


Pierwsza z nich poświęcona jest ce…

Korona na zaślubiny, czyli o tajemniczym Skarbie średzkim

Obraz
Złota korona jest najcenniejszą częścią Skarbu Średzkiego, klejnotem zamówionym na zaślubiny młodej kobiety, przypuszczalnie dla jednej z czeskich królowych - dla Blanki de Valois (1316-1348) lub Elżbiety Przemyślidki (1292-1330).
Blanka de Valois zwana Małgorzatą urodziła się w 1316 r. jako córka księcia Karola de Valois. Wychowywała się na dworze króla Francji Karola IV. W 1329 r.poślubiła następcę czeskiego tronu (Karola IV Luksemburskiego). Oboje mieli wówczas po 13 lat. Na dwór czeski Blanka przeniosła się dopiero kilka lat później. Zachował się inwentarz przedmiotów, które wówczas przywiozła ze sobą i są w nim wymienione dwie korony. Czy jedną z nich była ta znalezione w Środzie Śląskiej? Wiele na to wskazuje, ale stuprocentowej pewności nie mamy.
W dekoracji korony średzkiej pojawia się motyw pierścieni będący oznaką małżeńskiego zobowiązania i symbolem dobrej wróżby. Korona powstała najprawdopodobniej najpóźniej w pierwszej ćwierci czternastego wieku i wykonana została, jak s…