Posty

Wyświetlanie postów z lutego 27, 2018

WARTO ZOBACZYĆ w galeriach, odc. 10

Obraz
Foto: Fb Zofia Weiss Gallery

W dziesiątym już odcinku cyklu WARTO ZOBACZYĆ chciałabym polecić wam wystawy w galeriach Krakowa, Katowic i Wrocławia. Pięć ekspozycji, które mogą spodobać się miłośnikom sztuki współczesnej, pozwalają też zapoznać się z twórcami młodymi, interesującymi, ale już nagradzanymi. Zacząć można od wystawy prac nagrodzonego niedawno Paszportem Polityki artysty, pisarza, reżysera filmu "Photon" Normana Leto, czyli Łukasza Banacha, który swoją najnowszą ekspozycję "Nieistniejące przestrzenie wystaw" prezentuje w galerii Katowickiego Miasta Ogrodów (dawny budynek Centrum Kultury Katowice).


Prace fotograficzne, na których można obejrzeć niezwykłe transformacje przedmiotów, postaci i budowli zawieszonych w dziwnej jakby surrealnej przestrzeni  będzie można obejrzeć do 8 kwietnia. Wstęp wolny.
Szalone transformacje architektoniczne można również obejrzeć w katowickiej galerii BWA, gdzie prezentowana jest wystawa prac belgijskiego fotografika Filipa …

Manierystyczne anioły, ząb narwala i żórawińska perełka

Obraz
Z okazji 70-lecia istnienia wrocławskiego Muzeum Narodowego dostaliśmy niejako "w prezencie" przepiękną wystawę. "Manieryzm wrocławski" to ekspozycja pełna złota, srebra, alabastru, wspaniałego malarstwa wypełniającego niegdyś katolickie i luterańskie kościoły oraz doskonałych portretów i bogato ilustrowanych ksiąg.

Ponad 200 eksponatów sprowadzonych z Niemiec (Berlin, Drezno,Hamburg, Norymberga), kościołów dolnośląskich (Świdnica, Trzebnica, Syców), wrocławskich (kościół św. Elżbiety), a także kolekcji  MN w Warszawie, Krakowie, Gdańska, Poznania, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, a także z własnych zasobów wrocławskiego muzeum MN. Kuratorem jest wielbiciel i znawca manieryzmu, historyk sztuki i dyrektor wrocławskiego muzeum Piotr Oszczanowski. I tę miłość do manierystycznego piękna widać w aranżacji ekspozycji, w doborze eksponatów, w doskonałych, niezwykle przemyślanych sposobach prezentacji dzieł, które w przeszłości nie tylko nie by…