Warto zobaczyć w muzeach i galeriach, odc.19


W listopadowym odcinku cyklu warto zobaczyć polecam ekspozycję młodego rumuńskiego artysty Alina Bozbiciu w Galerii Dworcowej we Wrocławiu. Artysta w swoich dynamicznych, niezwykle teatralnie zakomponowanych, wielkoformatowych pracach podejmuje tematykę współczesną zmiksowaną z wątkami mitologicznymi i licznymi aluzjami do dzieł znanych z historii sztuki. Ekspozycja "Mimesis" czynna będzie do połowy grudnia na I piętrze wrocławskiego dworca.Druga z ekspozycji to wystawa Alojzego Gryta w Muzeum Współczesnym Wrocław - ekspozycja rzeźbiarska, twórcy związanego z wrocławskim środowiskiem, niezwykle oryginalna i wyrafinowana, zaplanowana jako rozbudowana instalacja, w której artysta podejmuje dialog z przestrzenią ekspozycyjną, a ulubionymi tworzywami rzeźbiarskimi są tu jak zwykle: szkło, kamień, metal oraz światło.Wystawa czynna do 14 stycznia 2019 r.


Trzecia  równie intrygująca  ekspozycja,"Jaremianka. Zostaję w tym teatrze. Podoba mi się tu", jest poświęcona krakowskiej artystce Marii Jaremie w Cricotece. Można tu obejrzeć dzieła artystki, która była uczennicą Xawerego Dunikowskiego, a pierwsze farby dostała od znakomitego malarza kolorysty Zygmunta Waliszewskiego. Była również założycielką Grupy Krakowskiej w latach 30., angażowała się w działalność Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora i projektowała szopki polityczne. Na wystawie w Criotece prezentowane są nie tylko słynne monotypie, ale też projekty scenograficzne, kostiumy, a nawet kurtyna z teatru Cricot 2. Wystawa czynna będzie do 17 lutego 2019 r.


Czwarta ekspozycja to "NY Citigroup Center i okolice", czyli barwny fotorealizm z odrobiną abstrakcji i szczyptą pop-artu. To wizja nowojorska przefiltrowana przez wrażliwość polskiego artysty Krzysztofa Kiwerskiego, który 9 swoich wielkoformatowych obrazów prezentuje w galerii Artemis w Krakowie. Do połowy grudnia można obejrzeć wybór prac z 2 cykli malarskich autorstwa tego znakomitego krakowskiego artysty.
Ostatnia z polecanych wystaw jest równie oryginalna, choć jej tematyka związana jest z tegorocznymi obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


"Cień wolności" to wizja jaką snują polscy artyści współcześni posługując się różnorodnymi mediami  - od wideo i fotografii po obiekty i instalacje. Na uwagę zasługują tu prace Tadeusza Kantora, Pawła Althamera, Grzegorza Klamana i Mirosława Bałki. Ta wystawa w katowickim BWA czynna będzie do 17 stycznia 2019 r.

 Kolejny odcinek cyklu Warto zobaczyć pojawi się w połowie grudnia.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz