Nowa aranżacja Galerii Rzemiosła Artystycznego

W Galerii Rzemiosła Artystycznego w krakowskim Muzeum Narodowym od 20 lat można podziwiać zabytki pochodzące  od  czasów średniowiecznych (do najcenniejszych należy czara włocławska z I połowy X w. i relikwiarz kruszwicki z XII w.), po te, które powstały w XX w. Niedawno w galerii tej, mieszczącej się na pierwszym piętrze,  na nowo zaaranżowano ekspozycję - znalazły się tam gabloty z wyrobami dziewiętnastowiecznymi oraz eksponatami z XX w., które pokazano po raz pierwszy, choć od dawna znajdują się w kolekcji krakowskiego muzeum. W nowej części Galerii Rzemiosła Artystycznego warto zwrócić uwagę na wyroby z metalu i ze skóry, wykonane na kursach przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym oraz na Warsztatach Krakowskich (1913 - 1926), pod kierunkiem Antoniego Buszka (batiki na drewnie i tkaninie) i podczas Warsztatów Wiedeńskich (według projektów Josefa Hofmanna i Otto Prutschera).  Ozdobą galerii są przykłady wzornictwa z okresu międzywojennego: stroje damskie, akcesoria, biżuteria, szkło oraz porcelana z manufaktury w Ćmielowie (serwis prezydencki i konsularny), jak również dzieła wybitnych polskich ceramików Tadeusza Szafrana i Franciszka Kalfasa. Trudno wprost oderwać się od gablot z secesyjnym szkłem - wyrobów francuskiej firmy Rene Lalique oraz czechosłowackiej huty Ludwig Moser& Sohne, które nawet na współczesnym widzu robią wrażenie.
Warto również zwrócić uwagę na meble; zarówno te według projektu Franciszka Seiferta, które były prezentowane w 1929 r. w Poznaniu na Powszechnej Wystawie Krajowej oraz na wyposażenie jadalni z roku 1938, autorstwa Tadeusza Knota-Rolanda, wykonane w Zakopanem. Jest też i nowy nabytek muzealny - zestaw do pracy przy biurku i szafa biblioteczna wykonane w latach 1946-48 w Spółdzielni Artystów "Ład" według projektu warszawskiej spółki Olgierd Szlekys i Władysław Wincze. Spośród wyrobów porcelanowych najciekawsze, mimo upływu lat, wciąż są moim zdaniem projekty Lubomira Tomaszewskiego, artysty który w latach 60. zasłynął dzięki swoim serwisom do kawy Ina i Dorota, a także figurkom produkowanym w fabryce w Ćmielowie.

Interesującym obiektem jest również krata żelazna z motywem figuralnym (1952-62), zdobiąca swego czasu wejście do restauracji Pod Trzema Rybkami, przy ul. Szczepańskiej w Krakowie.
Galeria Rzemiosła Artystycznego w krakowskim MN to największa tego typu stała ekspozycja muzealna w Polsce. Warto obejrzeć ją zanim zwiedzi się najnowszą ekspozycję poświęconą dizajnowi z ostatnich 30. lat - obie te prezentacje doskonale się uzupełniają i pokazują jak zmieniało się wzornictwo, jakie tendencje obowiązywały na przestrzeni wieków i jakie przedmioty używane były w Polsce dawniej i współcześnie. Obie te wystawy mają  układ chronologiczny, uwydatniający dokonania poszczególnych projektantów i obowiązujące w różnych epokach mody.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz