Zapowiedzi wystaw w 2018 r. - Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Rok 2018 we wrocławskim Muzeum Narodowym zapowiada się bardzo interesująco, zarówno jeśli chodzi o ekspozycje stałe, jak i wystawy czasowe. Już za kilka dni 23 stycznia w gmachu głównym zostanie otwarta wystawa "Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki. Baśnie, bajki i zabawy w dawnej grafice i rysunku". Do 18 marca będzie można oglądać grafiki i rysunki powstałe od II połowy XVIII w. do lat 30. XX w., stanowiące ilustracje do najbardziej znanych bajek. Oprócz tego na wystawie pokazane zostaną zabytkowe zabawki i serwetki dekorowane motywami baśniowymi.

W ostatnim dniu stycznia uroczyście udostępniony zostanie publiczności pokaz prac wybitnej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, które ostatnio zostały zakupione do zbiorów wrocławskiego MN. 14 dzieł, powstałych w końcu lat 90. XX w. i na początku XXI w., powiększy kolekcję 51 dzieł Abakanowicz, które 31 stycznia będzie  można zobaczyć w Pawilonie Czterech Kopuł. Na 2018 r. planowane jest również stworzenie w okolicy Pawilonu Czterech Kopuł Ogrodu Rzeźb, do którego przeniesionych zostanie kilka figur rycerzy autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Obecnie znajdujące się one na tyłach gmachu głównego MN od strony Odry.

Oprócz pokazu dzieł Abakanowicz tegorocznym hitem może się okazać również pierwsza monograficzna wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi ("Manieryzm wrocławski. Sztuka około 1600"). Jej kuratorem będzie dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, historyk sztuki i wielki pasjonat sztuki manierystycznej. Pokaz ten zgromadzi dzieła tak wybitnych artystów jak Bartholomaeus Spranger, Adriaen de Vries, ale też Bartłomiej Strobel Mł., David Heidenreich, Caspar Pfister i Fabian Nitsch. Ekspozycję będzie można oglądać od 27 lutego do 13 maja.

Równie interesująco zapowiada się wielka wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Brzozowskiego "Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski - inspiracje, konteksty, ślady" w Pawilonie Czterech Kopuł. Ekspozycja zorganizowana z okazji przypadającej w 2018 r. setnej rocznicy urodzin artysty otwarta zostanie 22 kwietnia i potrwa do 29 lipca. Twórczość Tadeusza Brzozowskiego pokazana zostanie w kontekście jego inspiracji (sztuka dawna polska i obca, twórczość Tadeusza Makowskiego i Witkacego), a także prac jego wybitnych kolegów (Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Władysław Hasior) oraz uczniów (Izabella Gustowska). W czerwcu we współpracy z warszawskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie ekspozycja "Sztuka Wicekrólestwa Peru", prezentująca eksponaty z Coleccion Barbosa-Stern. Od 5 czerwca do 2 września w gmachu głównym MN we Wrocławiu  będzie można obejrzeć 81 dzieł należących do dziedzictwa kulturowego Peru, które powstały w wyniku połączenia wpływów dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego.
Na koniec czerwca wrocławskie muzeum szykuje "Rewolucję w sypialni. Łóżka w XIX w.", czyli wystawę prezentującą ekspozycję mebli używanych w sypialniach. Ekspozycja otwarta zostanie 26 czerwca i potrwa do 16 września.
W lipcu wydarzeniem będzie od dawna zapowiadana nowa ekspozycja stała na poddaszu wrocławskiego muzeum "Cudo-twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza - Sztuka Wschodu - Ceramika i szkło XX i XXI w." Będzie to piąta wystawa stała MN we Wrocławiu. Otwarta zostanie uroczyście 13 lipca w 70. rocznicę powstania MN. Będzie można obejrzeć dzieła powstałe od starożytności do czasów współczesnych.
Jesienią wrocławskie muzeum zapowiada ekspozycję stałą sztuki dwudziestolecia międzywojennego w nowej aranżacji. Od 24 września będzie można zwiedzać kameralną prezentację malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki z lat 1918-1939 ze zbiorów własnych MN. Wystawa zorganizowana zostanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak planowana na październik ekspozycja "Migracje", która będzie prezentacją malarstwa, rzeźby, złotnictwa powstałego na terenie Śląska i na potrzeby tutejszych zleceniodawców w innych ośrodkach europejskich w latach 1440-1520. Wystawa będzie otwarta 9 października i potrwa do 9 grudnia. Nieco wcześniej, bo od 2 października, będzie można oglądać Skarb średzki w nowej aranżacji.
 foto: mat.pras. MN we Wrocławiu

Przez ostatnie 3 miesiące 2018 r. prezentowany będzie "w całości" ten  niezwykle cenny skarb odnaleziony w XX w., w tym m.in. XIV-wieczna korona, zapona i złote zawieszki z XII w.  Natomiast od 25 listopada 2018 r. do 31 marca 2019 r. odbędzie się wystawa artystów Grupy Krakowskiej 1932-1937, która przygotowana zostanie we współpracy z krakowskim Muzeum Narodowym. Wystawa ta zorganizowana zostanie w ramach stulecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, podobnie jak prezentacja "Polonii" Jana Styki oraz ekspozycja plakatów z wojny polsko-bolszewickiej 1920r. z kolekcji profesora Mariana Morelowskiego, które będzie można oglądać od 11 listopada do 30 grudnia.
Wydarzeń we wrocławskim Muzeum Narodowym z pewnością nie zabraknie, bo oprócz wyżej wymienionych ekspozycji pojawi się też szereg mniejszych pokazów w oddziałach MN (Panorama Racławicka, Muzeum Etnograficzne), powołane do życia zostanie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a zaplanowane jest także stworzenie muzealnego "gadżetu-pamiątki", która będzie miała kształt liścia winorośli, co będzie stanowiło nawiązanie do porastającej muzealny gmach roślinności, tak chętnie fotografowanej przez wszystkich zwłaszcza jesienią.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz