Zapowiedzi wystaw w 2018 r. - Muzeum Narodowe w Krakowie

Krakowskie Muzeum Narodowe, w którym wciąż jeszcze oglądać można ubiegłoroczną hitową ekspozycję "Wyspiański" zapowiedziało na 2018 r. szereg interesujących wystaw, na które jednak musimy trochę poczekać. Dopiero w marcu pojawi się nowa ekspozycja i to od razu nietypowa, bo poświęcona komiksowi. 

Od 2 marca do 22 lipca będziemy mogli obejrzeć wystawę "Teraz komiks!". Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć będzie można ponad 700 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki i przedmioty codziennego użytku.


Kolejna wystawa otwarta zostanie w kwietniu. Od 6 kwietnia do 19 sierpnia będzie można oglądać wystawę "Z drugiej strony rzeczy. Polski design po roku 1989" zarówno w gmachu głównym krakowskiego MN jak i w Hotelu Cracovia. Wystawa pokaże zmiany w polskim dizajnie po 1989 roku, opowie o wzornictwie rozumianym nie tylko jako zaspakajanie potrzeb rynkowych, ale również jako działania kulturotwórcze. Rozpocznie się od projektu banknotów Andrzeja Heidricha, które weszły do obiegu po denominacji złotego w 1995 roku i symbolicznie mówią o zmianach, które uruchomiły polską wytwórczość. Planowany jest również pokaz prac młodych projektantów. Zaprezentowany zostanie m.in. odrębny trend uwzględniający inspirację przeszłością, nawiązywanie do stylistyki lat 60., do kultury regionu, z którego projektant się wywodzi. Pokaz obejmować będzie także  najmłodsze pokolenie twórców, którzy dostrzegają ważkie problemy społeczne, jak konsekwencje starości i niepełnosprawności, brak integracji społecznej, bezrobocie, dewastację naturalnego środowiska. 
 
W gmachu głównym Muzeum Narodowego od 20 kwietnia do 29 grudnia będzie można również oglądać nowe, tymczasowe, oblicze Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Ekspozycja "Sytuacja się zmieniła" nie będzie ułożona chronologicznie, lecz będzie to wybór 100 najważniejszych dzieł, od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Wystawę rozpocznie  zagadnienie meta-muzeum, następnie pokazany zostanie związek muzeum z życiem codziennym w kontekście społecznym. Sztuka najnowsza skonfrontowana zostanie bezpośrednio ze „złotym” okresem sztuki Krakowa – sztuką Młodej Polski. Obok siebie pokazane zostaną  dzieła: Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Marii, Jaremy, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz,Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Władysława Strzemińskiego, Jerzego Beresia, Wojciecha Fangora, a także najmłodszego pokolenia: Marcina Maciejowskiego, Michała Bujnowskiego, Natalii Wiernik. 

Jednak dopiero w maju i czerwcu pokazane zostaną wystawy, na które czekam najbardziej. W Pałacu Erazma Ciołka 19 maja otwarta zostanie trzymiesięczna (trwająca do 17 sierpnia) wystawa "Hans Suess z Kulmbachu i jego dzieła w Krakowie", poświęcona twórczości ucznia Albrechta Duerera, wybitnego mistrza wczesnego renesansu w Krakowie. Pokazanych zostanie sześć zachowanych z ośmiu kwater retabulum z cyklem żywota św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przeznaczonych dla Bazyliki Mariackiej.Ekspozycja ma uwypuklać dzieło Hansa Suessa von Kulmbacha na tle innych jego realizacji przeznaczonych dla kościołów krakowskich, zachowanych fragmentarycznie lub utrwalonych w kopiach (predella z ołtarza św. Janów; kwatera z Ucieczką do Egiptu z ołtarza oo. paulinów na Skałce). Organizatorzy wystawy czynią również starania o wypożyczenie wybranych dzieł mistrza z muzeów w Bremie i Paryżu i mam nadzieję, że zostaną one uwieńczone sukcesem. Kwatery z żywotem św. Katarzyny Aleksandryjskiej dopełnią wybrane dzieła malarskie oraz złotnicze, związane z fundacjami Bonerów, zamówionymi u najlepszych złotników norymberskich. Pozwoli to ukazać związki Krakowa z Norymbergą, z którą związany był także główny bohater wystawy. Istotną częścią ekspozycji będzie też recepcja dzieł Hansa Suessa udokumentowana w rysunkach, akwarelach i grafice wychowanków krakowskiej ASP na przełomie XIX i XX wieku. Na tą wystawę jak już wspomniałam czekam najbardziej, zwłaszcza że ostatnio coraz rzadniej organizowane są w polskich muzeach monograficzne ekspozycje poświęcone dawnym mistrzom. 

Na początku lata w Kamienicy Szołayskich wielbiciele sztuki młodopolskiej będą mieli prawdziwą ucztę. 22 czerwca otwarta zostanie wystawa "Kraków 1900". Będzie trwała prawie rok, bo do 2 czerwca 2019 r. Pokazane zostaną obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ale też plakaty, grafiki, ceramika, ubiory i tkaniny, przedmioty codziennego użytku oraz zdjęcia archiwalne. Zobaczymy  uznane arcydzieła – prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Julian Fałat, Konstanty Laszczka, Jacek Malczewski, Kazimierz Sichulski, Piotr Stachiewicz, Jan Stanisławski, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Weiss, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski. Na wystawie pojawią się eksponaty poświęcone  miastu, jego mieszczańskim mieszkańcom, ale również artystom i ich muzom, cyganerii, dekadentom, nocnemu życiu towarzyskiemu. To również ekspozycja po której wiele się spodziewam, bo sztuka krakowska około 1900 należy do moich ulubionych.
Ostatnią z zapowiadanych przez krakowskie Muzeum Narodowe wystaw na koniec 2018 r. jest ekspozycja rocznicowa "Niepodległa. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego". Otwarta zostanie 30 października 2018 r. i potrwa do 27 stycznia 2019 r. Marszałek Piłsudski pokazany zostanie nie tylko jako działacz niepodległościowy, wojskowy i polityk, ale też pisarz i publicysta.
Na wystawie pojawi się wiele dzieł nieznanych, zarówno ze zbiorów publicznych, jak i prywatnych, a te znane pojawią się w nowych, ciekawych kontekstach i interpretacjach. Zaprezentowane zostaną dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Wojciecha i Jerzego Kossaków i Artura Grottgera.Wystawę będzie można oglądać na parterze gmachu głównego  Muzeum Narodowego.
Jak widać plany krakowskiego muzeum są różnorodne - od wystaw poświęconych twórczości najnowszej, poprzez sztukę młodopolską, dawne dzieła mistrza epoki renesansu i ekspozycję historyczno-patriotyczną, na której pojawią się obrazy polskich artystów XIX i pocz. XX w.


Foto: mat.pras. MN w Krakowie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz