Podsumowanie roku 2017 w polskich muzeach i galeriach. Najlepsza Dziesiątka Wystaw


2017 to dla muzeów był rok niełatwy. Co prawda przygotowano co najmniej kilkadziesiąt interesujących wystaw, ale ekspozycji tej klasy, jakie można było obejrzeć w 2016 roku właściwie nie było. Właściwie, bo jak zwykle pojawił się wyjątek. Wyjątek niesamowicie oczekiwany i  niezwykle skrupulatnie przygotowywany - wielka monograficzna wystawa poświęcona postaci Stanisława Wyspiańskiego, na której pokazano prawie 500 dzieł ze zbiorów własnych (oraz depozytów) Muzeum Narodowego w Krakowie. Więcej prac pokazano  tylko na ekspozycji "Dziedzictwo", która była prawdziwym muzealnym wyzwaniem (600 eksponatów rozmieszczono w salach  krakowskiego MN).


Foto:Bartosz Cygan/MN w Krakowie

Mimo iż obchodziliśmy Stulecie Awangardy to jednak spośród licznych ekspozycji poświęconym ruchom awangardowym, które można było obejrzeć w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, ale i mniejszych ośrodkach, żadna z nich nie wywarła na mnie  szczególnie dużego wrażenia, choć niewątpliwie ekspozycje te przypomniały naszą rodzimą awangardę, nieco już jakby zapomnianą.

 


Rok 2017 był również rokiem obchodów 500-lecia ogłoszenia tez w Wittenberdze przez Lutra, co  zainspirowało muzealników do  przygotowania szeregu  ekspozycji. We Wrocławiu była to "Moda na Cranacha" w Muzeum Narodowym, w Katowicach "Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku" w Muzeum Śląskim, a w Gdańsku "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra" w Oddziale Zielona Brama.
Niektóre muzea szczególnie promowały swoje hitowe dzieła.


Foto: Wikipedia
Tak było z "Sądem Ostatecznym" niderlandzkiego mistrza Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci, która powróciła z Wawelu i znalazła się (tym razem samotnie - w przeciwieństwie do dawnej ekspozycji w Muzeum Czartoryskich) w nowo zaaranżowanej przestrzeni krakowskiego Muzeum Narodowego.


Foto: mat.pras. MN w KrakowieZ uwagi na remont w Muzeum Książąt Czartoryskich kolekcja najcenniejszych skarbów (m.in. obraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta) znalazła się w murach pobliskiego Arsenału, na nowo zaaranżowana. W przeciwieństwie do dawnej ekspozycji, gdzie obrazy i inne dzieła sztuki wynurzały się z półmroku, teraz sala jest jasna, doskonale oświetlona, a z tyłu, w wydzielonej przestrzeni znalazła się salka z arcydziełami, gdzie można oglądać czarno-białe archiwalne zdjęcie zaginionego portretu autorstwa Rafaela oraz równie symboliczny wizerunek "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

W 2017 roku przywrócono do życia dawny hotel Cracovia, w którym mieści się obecnie muzeum designu i podziwiać można po konserwacji piękne mozaiki z lat 60. XX w. Natomiast w Warszawie design znalazł swoje ciekawie zaaranżowane miejsce - w Muzeum Narodowym niedawno otwarta została Galeria Wzornictwa Polskiego.

Foto:mat.pras. MN w Warszawie

Spośród licznych wystaw poświęconych sztuce najnowszej warto wspomnieć o cyklicznej ekspozycji Sztuka w sztuce" oraz prezentacji w MOCAKu pokazującej krakowskich artystów generacji 1970-1979.


W 2017 roku spośród młodych artystów za wyróżniającą się osobowość uznałam wrocławskiego malarza Pawła Baśnika, którego wystawa dyplomowa w Galerii Miejskiej przygotowana została z ogromną dojrzałością i wyczuciem, dającym nadzieję, że jeszcze o tym artyście usłyszymy. Doskonałe prace pokazał również w galerii Zderzak Łukasz Stokłosa w przemyślany sposób przygotowując wystawę "Misfits".
W  2017 r. warto również odnotować ogromny sukces promocyjno-reklamowy wystawy prac meksykańskiej artystki Fridy Kahlo w poznańskim Centrum Kultury "Zamek".

 Foto: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

A oto ekspozycje, które po obejrzeniu, czasem nawet dwukrotnym, uważam za najlepsze. Spośród niemal 120 wystaw wybrałam dziesięć - zarówno ze względu na wartość zaprezentowanych eksponatów, jak i aranżację:

Numer 1 - wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie
Numer 2 - wystawa "Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Numer 3 - wystawa "Sztuka w sztuce" w MOCAKu w Krakowie
Numer 4 - ex aequo wystawa Między Montmartre'em a Montparnasse'em. Dzieła artystów polskich działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych” w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz wystawa "Fleur de Paris. Obrazy z kolekcji Villa La Fleur" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie
Numer 5 - wystawa "Gordon Parks: Aparat to moja broń" w Muzeum Współczesnym Wrocław
Numer 6 - wystawa "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie
Numer 7 - wystawa "Biedermeier" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Numer 8 - wystawa "Maria Anto" - w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie
Numer 9 - wystawa "Stanisław K. Dawski" w Galerii Miejskiej we Wrocławiu
Numer 10 - wystawa "Onna. Piękno-Siła-Ekstaza" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
świe

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz