TIFF Festival we Wrocławiu - edycja 2017

TIFF FESTIVAL jest jednym z trzech (po Miesiącu Fotografii w Krakowie i Fotofestiwalu w Łodzi) najważniejszych międzynarodowych festiwali fotografii, które organizowane są w Polsce. Jego głównym hasłem w tym roku będą "Zasoby". Festiwal potrwa od 7 do 17 września. Niektóre ekspozycje będzie można oglądać nawet  do października. W programie głównym pokazane zostaną wystawy w sekcjach "Zablokowane", "Przywiezione", "Rozpoznane" oraz Holy-Art TIFFOpen+.
Tegoroczna, siódma już edycja Tiff Festival zapowiada się bardzo interesująco, zwłaszcza to co planuje pokazać  Dizajn BWA WROCŁAW, czyli ekspozycja "Przywiezione", która od 7 września, czyli od dnia otwarcia będzie się... powiększać.  Począwszy od zdjęć archiwalnych przekazanych na wystawę przez Barbarę Romer, wnuczkę Witolda Romera (1900-1967), chemika  lwowskiego, który po II wojnie światowej do Wrocławia przyjechał z fotograficznym archiwum pełnym zdjęć rodzinnych, codziennych, przedstawiających przedwojenny Lwów, aż po fotografie, które przyniesione zostaną przez mieszkańców Wrocławia, których ojcowie lub dziadkowie przyjeżdżali tu ze swoimi pamiątkowymi zdjęciami (od czasów tuż powojennych aż do całkiem niedawnych) i będą mogli je pokazać na wystawie trwającej do 29 października. Wystarczy przynieść zdjęcia do galerii przy ul. Świdnickiej, gdzie zostaną wybrane, zeskanowane i wydrukowane, opowiedzieć historię, która towarzyszyła ich powstaniu i która zostanie zapisana przez pracujących w galerii wolontariuszy.
Będzie to z pewnością realistyczny obraz życia ludzi, którzy po II wojnie światowej, po 1945 roku, osiedli we Wrocławiu, przyjeżdżając nie tylko z różnych części Polski (np. z Warszawy), kresów wschodnich (gł. ze Lwowa, ale i Stanisławowa) oraz innych krajów (np. z Francji). Zdjęcia na wystawę będzie można przynosić do końca września, zatem wystawa będzie się rozrastać.
Ciekawie zapowiada się również wystawa "Zablokowane" w Muzeum Współczesnym Wrocław przy pl. Strzegomskim. Sześcioro artystów Antonina Gugała, Łukasz Filak, Konrad Trzeszczkowski, Anna Orłowska, Weronika Gęsicka i Rafał Milach pokaże tam fotograficzne projekty... które nigdy nie powstały. Odbędzie się również porezydencyjna wystawa "Rozpoznanie" BWA Studio przy ul. Ruskiej, na której swoje pomysły zaprezentują: poznańska artystka Diana Lelonek, holenderski fotograf Harmen de Hoop i Katalończyk Salvi Danes. Tej ostatniej ekspozycji towarzyszyć będzie wyprawa w miasto wraz z Harmenem de Hoopem, z którym będzie można wyruszyć na poszukiwanie miejsc, które we Wrocławiu wymagają artystycznych interwencji.
Natomiast w ramach sekcji młodych fotografów Holy-Art TIFFOpen+ pokazane zostaną prace Mateusza Jaźwieckiego, Julii Krivich, Kamila Śleszyńskiego i Magdaleny Żołedź, których prace będzie można zobaczyć w MWW, galerii SiC, BWA Wrocław, galerii Tętno na Jatkach oraz w BWA Studio.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz