Podróże Jana Matejki

Jana Matejki chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Mało kto przyjeżdżając do Krakowa nie zajrzy do Sukiennic, by podziwiać gigantyczne malowidła mistrza historycznych scen z dziejów Polski. Sporo turystów zagląda również do znajdującego się przy ulicy Floriańskiej Domu Matejki, który nie tak dawno przeszedł gruntowny remont i obecnie prócz stałej ekspozycji zachęca do  zwiedzenia otwartej w lipcu ekspozycji "Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki".
Jan Matejko (1838-1893) już w we wczesnej młodości odbywał  popularne w dziewiętnastym stuleciu "podróże archeologiczne i malownicze", zawiązane z typowo romantycznym sposobem kontemplacji pejzażu (wystarczy przypomnieć jak ogromnym powodzeniem cieszyła się u romantyków tematyka krajobrazowa, którą uwieczniali niemieccy pejzażyści, ale i polscy malarze zafascynowani pięknem przyrody).
Matejko tuż po zakończeniu nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w grudniu 1858 roku odbył pierwszą podróż w Tatry, gdzie odwiedził Zakopane, Dolinę Kościeliską i Morskie Oko. Podróże odbywał nie tylko po okolicy;  wojażował też do Francji
(m.in. do Paryża, co było związane z otrzymaniem przez malarza złotego medalu za obraz "Kazanie Skargi")
Na zaproszenie kuzyna odbył egzotyczną podróż na Bliski Wschód. 20 września 1877 r. w towarzystwie żony i córki Heleny wybrał się przez Częstochowę do Warszawy, a następnie na pola Grunwaldu. Zwiedzał Toruń, Gdańsk i Malbork. Podróż do Włoch, którą odbył z żoną i kontynuował do początków roku 1879 była spełnieniem jego marzeń. Państwo Matejkowie odwiedzili Triest, Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol i Mediolan. Artysta zwiedzał nie tylko zabytki architektury, ale też skarbce uniwersyteckie, biblioteki i antykwariaty.
Wrażenia ze swoich wędrówek po świecie  uwiecznił w listach i szkicach oraz świadczących o wielkim poczuciu humoru karykaturach ilustrujących epizody z wyjazdów do Pesztu, Pragi, Lwowa, Koryznówki czy Wiśnicza. Często w wykonanych przez Matejkę rysunkach odnajdujemy galicyjskie miasteczka i leżące  nieopodal opuszczone zamki. W 1876 r. artysta nabył majątek wraz z dworem w Krzesławicach, gdzie często udawał się z rodziną  na odpoczynek.
Na wystawie w Domu Matejki przy ulicy Floriańskiej 41 można obejrzeć  drobne pamiątki i świadectwa matejkowych wojaży. Rysunki, karykatury, zapamiętane momenty z artystycznych wędrówek, interesujące fizjonomie ludzi, ich ubrania i gesty przybliżają nam postać twórcy "Bitwy pod Grunwaldem" i "Hołdu Pruskiego" nie jako artysty lubującego się w monumentalnych scenach z historii Polski, lecz jako swoistego pamiętnikarza notującego piękne chwile i miejsca, które zwiedzał z rodziną tak jak to robili romantycy.
Wystawa czynna będzie do 1 października 2017 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz