Grafiki i rzeźby Güntera Grassa w Muzeum Pana TadeuszaGünter Grass, niemiecki pisarz, poeta i dramaturg, urodzony w Wolnym Mieście Gdańsku w 1927 r., w Polsce chyba najbardziej znany jest dzięki "Blaszanemu bębenkowi", książce, która  przyniosła mu sławę, ugruntowaną potem dzięki nagrodzonej Oskarem ekranizacji Volkera Schlöndorffa z 1979 r. Swego czasu również głośno było o Grassie  z powodu jego  wypowiedzi  (np. na tematy polityczne, ale  i o służbie w Waffen SS w czasie II wojny światowej, o której mówił w słynnym wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w 2006 r.).
W 1993 r. Grass został honorowym obywatelem Gdańska. W 1999 r., czyli 40 lat po debiucie, dostał  literacką Nagrodę Nobla. Na świecie jako pisarz znany jest doskonale, jako grafik i rzeźbiarz nieszczególnie.
Gdańska Galeria Miejska posiada w swych zbiorach 141 prac Grassa. Podstawą kolekcji był dar Grassa przekazany miastu Gdańsk w 2007 roku (51 grafik i 6 rzeźb). w 2013 roku  Gdańsk zakupił rzeźbę Kura oraz cykl grafik do jubileuszowego wydania powieści Psie lata (51 plansz). W zbiorach galerii znajdują się grafiki  Grassa w technikach litografii, akwaforty, algrafii (ogółem 52 litografie, 1 algrafia, 51 plansz z akwafortami), 18 rysunków (węglem, grafitem, tuszem, sepią, sangwiną), rzeźby z brązu (18 prac, w tym 5 reliefów oraz 2 grupy rzeźbiarskie) oraz terakoty (1 praca).
Twórca Trylogii gdańskiej ("Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata"), o czym nie każdy wie, posiadał gruntowne akademickie wykształcenie plastyczne (Akademia Sztuki w Düsseldorfie, gdzie wraz z nim kształcił się m.in. Joseph Beuys, oraz  Akademia Sztuki w Berlinie, gdzie potem został rektorem). W 1992 roku Günter Grass założył w Berlinie Fundację imienia Daniela Chodowieckiego (polsko-niemieckiego malarza i rysownika, urodzonego w Gdańsku w 1726 r., a zmarłego w 1801 r. w Berlinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora Pruskiej Akademii Sztuki), której celem była współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Od 1993 roku Grass organizował Konkurs o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego na polski rysunek i grafikę.
W 90. rocznicę urodzin noblisty   Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu we współpracy z Gdańską Galerią Miejską przygotowało wystawę (a właściwie jej czwartą odsłonę; po pokazach w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze) "Günter Grass - kolekcja gdańska w drodze".


Ekspozycja znajduje się w salach wystaw czasowych. Na wernisaż przyciągnęła, mimo tropikalnych upałów, prawdziwy tłum, który ledwo mieścił się  w pasażu muzealnym. Co możemy zobaczyć na wystawie? Przede wszystkim  grafiki, których tematyka współgra z motywami z powieści Grassa. Bez trudu rozpoznamy słynnego bębnistę, szczurzycę, ale i inne  motywy zwierzęce i pejzażowe, które w salach wrocławskiego muzeum stają się tłem dla kilku zaledwie rzeźb. Doskonali są zwłaszcza "Kucharze", ale i kobieta z trzema piersiami oraz dłoń trzymająca rybę. Dla znawców twórczości Grassa ekspozycja ta pełna jest klarownych odniesień i symboli, które i zwykły widz może odszyfrowywać,  sięgając po książki noblisty z Gdańska. Szkoda tylko, że ta wystawa jest tak mała, by w pełni można się było rozsmakować w graficznych pomysłach Grassa.
Ekspozycja czynna będzie do 17 września 2017 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz