Krakowska Noc Muzeów

Po raz kolejny w Krakowie odbędzie się Noc Muzeów, podczas której będzie można obejrzeć wiele interesujących wystaw i skorzystać z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Spośród mnóstwa imprez towarzyszących muzealnemu zwiedzaniu każdy może wybrać coś dla siebie. Muzealne wędrówki zacząć można 19 maja już od godziny 18.00. Dla tych, którzy chcieliby znaleźć coś interesującego, postanowiłam wyłowić najciekawsze krakowskie atrakcje.
Niewątpliwie prym wiedzie tu Muzeum Narodowe, gdzie będzie można obejrzeć sławne arcydzieło "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci w nowym miejscu i w nowej aranżacji. Ciekawostką jest też to, że będzie można sobie zrobić Selfie z Damą, co prawda nie z oryginałem, lecz ze specjalnie wyeksponowaną kopią, ale z pewnością będzie to pamiątka dla odwiedzających w piątkowy wieczór gmach główny Muzeum Narodowego.
Inne warte obejrzenia atrakcje to nowy nabytek muzealny - karton do witrażu "Najświętszy Sakrament", który dla katedry we Fryburgu zaprojektował Józef Mehoffer (oprowadzanie kuratorskie odbędzie się o godzinie 22.00), a także muzealne opowieści poświęcone obrazowi Jacka Malczewskiego "Kobieta zarzynająca kurę" oraz "Portretowi Stanisława Wodzickiego" Wojciecha Kossaka, których posłuchać będzie można w holu na parterze gmachu głównego.
Warto zajrzeć też do Hotelu Cracovia, w którym mieścić się będzie Muzeum Designu. Z okazji Nocy Muzeów  od godz. 18.00 można będzie zwiedzać  wystawę „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika i ubiory”. Pojawią się na niej m.in. manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej". Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawiąże pokaz ceramiki z lat 60. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką” projektu Krystyny Zgud-Strachockiej oraz fryzem „Miasta" zaprojektowanym przez Helenę i Romana Husarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. O godz. 19.15 i 20.00 odbędą się spotkania przybliżające tematykę pokazu i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach Jerzego Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku.
Na odrębnej ekspozycji  w Hotelu Cracovia można będzie się zapoznać z pomysłami studentów wydziałów architektury i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii. To efekt warsztatów przygotowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” i prowadzonych przez światowej sławy architekta hiszpańskiego Fernando Menisa, znanego w Polsce m.in. z realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Natomiast w Sukiennicach można będzie obejrzeć pokaz obrazów Aleksandra Kotsisa "Autoportret", "Portret Józefiny Geppert" i "Targ o cielę". O życiu i twórczości tego malarza będzie można posłuchać w Sali Michałowskiego. Osoby pełnoletnie mogą natomiast zarezerwować sobie (rezerwacja@mnk.pl) miejsce na degustacji win, które odbędą się o 20.00 (odbędzie się wówczas prelekcja "Smutek utopmy dziś w winie, czyli jak świętowano w starożytności"), 21.30 (prelekcja "To wina Krakowa, czyli o handlu winem w średniowiecznym mieście") i 23.00 ("Wszystkie szlaki prowadzą do Krakowa. O winnych szlakach średniowiecznej Europy").
W Pałacu Erazma Ciołka odbędzie się spotkanie, na którym o sarmackiej modzie, wiązaniu pasów słuckich i zakładaniu kontusza oraz tańczeniu poloneza i mazura będzie się można dowiedzieć od tancerzy Cracovia Danza.
Niebanalnie zapowiada się również muzealna noc w Kamienicy Szołayskich, gdzie po wystawie "Szuflada Szymborskiej" oprowadzać będzie o godzinie 20.00 Michał Rusinek, wieloletni sekretarz naszej noblistki, pisarz i prezes fundacji jej imienia. Natomiast o godzinie 21.30 będzie okazja zwiedzić wystawę "Potęga awangardy", która  u Szołayskich gościć będzie jeszcze tylko do 28 maja.
Noc muzealna to także atrakcje na Wawelu, gdzie od godziny 19.00 można zwiedzać reprezentacyjne komnaty Zamku Królewskiego (parter i II piętro), a na dziedzińcu odbędzie się projekcja multumedialna "Muzeum Utracone".
Po drugiej stronie Wisły, w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha można będzie przyjrzeć się ceremonii parzenia herbaty (od 20.00 do 20.30 oraz od 21.00 do 21.30), a także podziwiać instalację świetlną Spectra.
W Cricotece natomiast odbędzie się plenerowy pokaz rejestracji spektaklu Teatru Cricot 2 "Gdzie są niegdysiejsze śniegi".
Można  również wybrać się do Muzeum ASP i zmierzyć się z Janem Stanisławskim, bo  wszystkie przyniesione przez widzów fotografie przedstawiające pejzaże (nieoprawione) umieszczone zostaną na ekspozycji prezentującej twórczość młodopolskiego artysty.
Interesująco zapowiadają się również "Historyjki, dykteryjki, plotki, anegdotki", czyli Opowieść Kustosza, której o godzinie 21.00 będzie można posłuchać w Domu Jana Matejki.
Wszystkie wystawy, zarówno wybrane przeze mnie jak i inne (a jest ich niemało!) podczas Nocy Muzeów będzie można oglądać bezpłatnie. Krakowska Noc Muzeów odbędzie się 19 maja, czyli o dzień wcześniej niż inne muzealne nocne zwiedzania, dzięki czemu miłośnicy sztuki i turyści mogą wybrać się w inne miejsca, np. do Wrocławia, gdzie również muzealnych atrakcji nie zabraknie, ale o tym będę informować jutro.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz