Abstrakcja w Socato - wystawa Generator

We wrocławskiej galerii !Socato na wystawie "Generator" spotkała się dwójka artystów - Mateusz Dąbrowski i Olga Ząbroń, którzy w tej galerii pokazywali swoje dzieła również wcześniej, w 2015 r., na zbiorowej ekspozycji abstrakcji "Post - obraz dyscypliny", obok takich artystów młodego pokolenia jak Daniel Cybulski, Jarosław Grulkowski, Katarzyna Feiglewicz, Karolina Jaklewicz, Michał Misiak czy Bartłomiej Węgrzyn. Olga Ząbroń to krakowska artystka zafascynowana abstrakcją w malarstwie. Jej fioletowe, grafitowe i błękitne, delikatnie pokryte cieniutkimi paskami obrazy, niezwykle trudno sfotografować, a i uchwycenie wszystkich niuansów kolorystycznych w pracach tej młodej artystki nie jest łatwe.  Przyglądanie się tym dziełom doskonale koresponduje z odbiorem rzeźbiarskich pomysłów Mateusza Dąbrowskiego, twórcy oryginalnych rzeźb wykorzystujących efekty dźwiękowe. Prace te wykonane są autorską metodą, dzięki której, jak w wielkiej białej misie ustawionej na podłodze niczym fontanna, przez którą przechodzą niczym fale tajemnicze pulsowania, generują jakieś dodatkowe efekty.
Abstrakcyjna, wykonana z szarego filcu, ustawiona na postumencie, rzeźba Mateusza Dąbrowskiego wygląda niczym betonowa bryła, choć jest konstrukcją dość lekką, z której wydobywa się zaprogramowany szum. Inna z prac Dąbrowskiego, zawieszona na ścianie (i rzucająca geometryczny cień) wygląda niczym wielkie origami, chociaż nie jest w rzeczywistości tak ciężka jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Artysta celowo stosuje różnorodne zabiegi "kamuflujące", dzięki którym widz zastanawia się co  tak naprawdę widzi.
Abstrakcja geometryczna łączy parę młodych artystów, którzy w galerii mieszczącej się na placu Solnym, pokazują  dzieła, które przenika różnorodnie rozwiązana kwestia  linearności - zarówno w przypadku krakowskiej malarki Olgi Ząbroń, której prace zdają się nawiązywać do założeń neoplastycyzmu Pieta Mondriana, jak i bardziej architektoniczne dzieła przestrzenne warszawskiego artysty, absolwenta wydziału grafiki ASP Mateusza Dąbrowskiego, który lubi eksperymentować z różnorodnymi materiałami (metal, drewno, papier, tworzywa sztuczne).

Wystawa czynna będzie do 29 maja 2017 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz