Różewicz i Stankiewicz w Muzeum Pana Tadeusza

W Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku ponownie, choć symbolicznie, spotkają się dwaj twórcy, których wiele dzieli, ale też i wiele łączy. Tadeusz Różewicz, znakomity poeta, związany od 1968 r. z Wrocławiem, urodził się w 1921 r. w Radomsku i choć kojarzony jest z poezją, teatrem i scenariuszami do filmów kręconych przez brata Stanisława (był współautorem scenariuszy jego 9 filmów), to miał również związki ze sztuką.
Po wojnie mieszkał w Krakowie, gdzie studiował historię sztuki, i choć jej nie ukończył, to  kontakty z artystami z Grupy Krakowskiej, z którymi się przyjaźnił (Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Kazimierz Mikulski, Andrzej Wróblewski, a nawet Andrzej Wajda) wpłynęły na jego zainteresowanie sztuką współczesną. Jego projekt tzw. śmietnika ("Przygotowanie do wieczoru autorskiego") zawdzięcza wiele pop-artowi, który w środowisku polskich artystów wywołał pewien twórczy ferment.
Z kolei Eugeniusz Get Stankiewicz, wieloletni przyjaciel Różewicza, grafik i rzeźbiarz wrocławski, którego artystyczne ślady można tropić w całym mieście (od Tablicy Ku Czci Działań na Prostych Liczbach na Jatkach, po witraż w kościele św. Elżbiety, płaskorzeźbę "Zrób to sam" na kamieniczce Jaś, gdzie w 1995 r. zamieszkał i gdzie obecnie można zwiedzać tzw. Domek Miedziorytnika, aż po  figurę Murzyna z kamienicy przy pl. Solnym, do której Get pozował), również nie był wrocławianinem z urodzenia (urodził się w 1942 r. na Wileńszczyźnie), a jego związki z literaturą sięgały czasów, gdy był kierownikiem artystycznym Wydawnictwa Ossolineum.
Obaj twórcy już nie żyją - Get Stankiewicz zmarł  w 2011 r. (dokładnie 10 kwietnia, a więc dziś mija 6 rocznica jego śmierci) i został pochowany na cmentarzu na Osobowicach we Wrocławiu, zaś Różewicz zmarł w 2014 r. (24 kwietnia) również we Wrocławiu, ale został pochowany na starym cmentarzyku ewangelickim przy świątyni Wang w Karpaczu (spoczywa tu również twórca Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski).
Współpraca obu tych wybitnych osobowości, ich wspólne projekty artystyczne zapoczątkowane jeszcze w latach 90. XX w. będą tematem wystawy "Stankiewicz-Różewicz-Stankiewicz" w Muzeum Pana Tadeusza.
Spotkaniom Eugeniusza Geta Stankiewicza i Tadeusza Różewicza towarzyszył często brat Geta, Janusz Stankiewicz, którego fotografie będzie można obejrzeć na ekspozycji. Pokazane tu zostaną również rękopisy, rysunki, grafiki, plakaty teatralne i wspólne książki artystów, pochodzące ze zbiorów Ossolineum, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych Janusza Stankiewicza i Barbary Idzikowskiej.
Zostaną tu pokazane cykle: Zabawy przyjemne i pożyteczne Eugeniusza Geta Stankiewicza, Tadeusza Różewicza i…, cd. Nauki chodzenia oraz miedzioryt Towarzyski.
W Muzeum Pana Tadeusza trwają również przygotowania do stałej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, którego archiwum i spuścizna zostały przekazane do Ossolineum przez miasto Wrocław.
Ekspozycja będzie prezentowana od 11 kwietnia do 21 maja 2017 r. w kamienicy Pod Złotym Słońcem, Rynek 6 we Wrocławiu, gdzie mieści się Muzeum Pana Tadeusza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz