design32 w Rondzie Sztuki

Już po raz siódmy w katowickim Rondzie Sztuki możemy oglądać wystawę najlepszych dyplomów projektowych z 8 uczelni artystycznych. Wystawa design32 swoją nazwę zawdzięcza 32 projektom, jakie można obejrzeć w galerii. Organizatorem konkursu jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych. Swoje prace pokazali młodzi projektanci, ubiegłoroczni dyplomanci z ASP w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie (AS), Łodzi, Warszawie, Poznaniu (UAP) i Gdańsku. Każdy artysta został wybrany i wytypowany do tego konkursu przez swoją macierzystą uczelnię.
Warto zwrócić uwagę na pracę, którą przygotował Paweł Jaczewski z ASP Łódź - serię plakatów zainspirowanych twórczością plakacistów z lat 60. - 80. (Jerzy Treutler, Bogusław Balicki, Stanisław Łabęcki, Karol Śliwka), które młody twórca obdarzył sporą dozą ironii i humoru, wykorzystując propagandowe hasła i umieszczając je w nowym kontekście.
Maciej Cychnerski z ASP Gdańsk pokazał wykonaną techniką poklatkową etiudę animowaną "Gościnny", poświęconą aktualnemu tematowi pomocy uchodźcom. Film opowiada o samotnej staruszce opiekującej się rośliną doniczkową. Pewnego dnia pukają do jej domu nieznani przybysze, pragnący schronić się przed burzą.
Na mnie jednak największe wrażenie prace z kolekcji Macieja Piłata z Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP, inspirowane wzornictwem przemysłowym i minimalizmem; przyciągające wzrok nowoczesnym designem butów, torebek, płaszczy w przepięknej kolorystyce (ecru, beż, brąz), z elementami miedzianymi. Użycie naturalnych tkanin (wełna, len, wiskoza) i klasyczne linie ubiorów sprawiają, że trudno przejść obok tych projektów obojętnie. To ubrania i akcesoria, w których chyba każda  kobieta będzie dobrze wyglądać. Zwiedzające wraz ze mną panie dosłownie oderwać się nie mogły od tych prac.
Znakomite pomysły designerskie odnoszące się do wyposażenia wnętrz miały  także Małgorzata Hinz, autorka  rewelacyjnej parawanowej  garderoby mobilnej zaopatrzonej w wieszak i lustro, która zainspirowana została formą japońskiego wachlarza oraz Patrycja Kryszczuk, autorka mebla-leżanki z nadmuchanych piłek, które można dowolnie rozmieszczać i  traktować nie tylko jako miejsce wypoczynku, ale i  ozdobę wnętrza (przypomina wielką rzeźbę - instalację). Obie artystki to dyplomantki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej ASP.
Nie sposób również pominąć niezwykłego roweru dla seniora, autorstwa Łukasza Preissa z Wydziału Wzornictwa i Architektury UAP. Pojazd zaopatrzony został w specjalne światła poprawiające widoczność, wózek transportowy, nisko zawieszoną ramę ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie, siedzenie z wyprofilowanym oparciem, silnik elektryczny (!), a nawet osłonę przeciwdeszczową. Na wystawie można sobie obejrzeć mały prototyp takiego pojazdu i film, który prezentuje jak działa. Kształty ma nieco kosmiczne, ale sądzę, że wielu starszych ludzi byłoby zachwyconych mogąc przemieszczać się tym pojazdem.
Interesującym projektem, który można obejrzeć na wystawie w Rondzie Sztuki jest Cmentarz dla zwierząt w Forcie 31 w Krakowie Moniki Kozłowskiej z Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Myślę, że miłośnicy zwierząt byliby zachwyceni tym projektem, jego wrażliwością i emocjonalnością, a także nawiązaniem do budowli znanych z historii architektury.
Projekty na wystawie design32  można oglądać do 30 kwietnia 2017 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sztuka nie znosi oszustwa" - rozmowa z krakowskim malarzem Iwo Birkenmajerem

"Kostium jest także ubiorem" - wywiad z krakowską artystką Dorotą Morawetz

Z wizytą w pracowni - Iwona Ornatowska-Semkowicz i Paulina Semkowicz